Saakaşvili: AB sözünden donmesin

Saakaşvili: AB sözünden donmesin.10433
  • Giriş : 13.11.2008 / 22:36:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili, Avrupa ülkelerinin, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü konusundaki ilkelerinden vazgeçmemesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa'nın başkenti Paris'te, AB dönem başkanlığını yürüten Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenleyen Saakaşvili, Moskova ile ilişkilerin normalleşmesinin ana gündem maddesi olacağı Rusya-AB zirvesi öncesinde, AB ülkelerinin Moskova karşısında ''reel politiğe'' boyun eğmemeleri çağrısında bulundu.

Rusya ile Gürcistan arasındaki kriz nedeniyle ağustos ve eylül ayında Tiflis'te bir araya gelen iki lider, bu kez Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüştü.
Saakaşvili, Rusya'nın, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıdığını hatırlatarak, Avrupa ülkelerinin Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ilkesinden vazgeçmemelerini istedi ve ''Şu anda dünyada çok somut biçimde reel politik unsurları mevcut çünkü ekonomik kriz var, insanlar önce kendi sorunlarını düşünüyor. Ama ilkelere sahip çıkmak gerek'' dedi.

Sarkozy de Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne kararlı biçimde bağlı olduklarını yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*