Saakaşvili ateşkesi imzaladı

Saakaşvili ateşkesi imzaladı.11781
  • Giriş : 15.08.2008 / 21:52:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihali Saakaşvili, Güney Osetya'daki çatışmalara son verilmesi ve bölgede kalıcı barışı sağlayacak olan Fransa'nın arabuluculuğundaki ateşkes anlaşmasını resmen imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saakaşvili, ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusların halen Gori kenti ve Tiflis arasında bulunduğunu kaydetti.

Rusya'nın, uzun süredir planlı şekilde ülkesini işgale devam ettiğini kaydeden Saakaşvili, “Rusya, Gürcü halkına 70 yıldır zulmediyor. Ancak herkesin bilmesini istiyorum. Gürcistan'ı hiç bir zaman Rusya'ya teslim etmeyeceğiz. Ülkemizin her köşesinde özgürlük olacak” dedi.

Saakaşvili, Rusya'nın Gürcistan topraklarını terk etmesi için 6 maddelik geçici ateşkes anlaşmasını imzaladığını belirterek, ancak bunun nihai çözüm anlamına gelmediğini kaydetti.

Güney Osetya ve Abhazya'nın, “Gürcistan'ın bir parçası olduğunu” vurgulayan Saakaşvili, “Başka türlüsünü düşünemeyiz” dedi.

Rusya'nın, Gürcistan ile diyalog kurmaktan kaçındığını da söyleyen Saakaşvili, ayrılıkçı bölgelerdeki barış güçlerinin durumuyla ilgili kabul edebilecekleri makul bir öneri beklediklerini kaydetti.

Bükreş'te yapılan NATO zirvesinde ülkesinin bu kuruma girmesine izin verilmediğini, Güney Osetya ve Abhazya ile yaşadıkları sorun çözülmeden de NATO'ya alınmayacaklarını ifade eden Saakaşvili, “Biz, hiç bir zaman topraklarımızın 1 metre karesinin kaybedilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Saakaşvili, bölgede savaşı ilk kendilerinin başlattığı yolunda iddialar olduğunu hatırlatarak, “Topraklarımızı bombalayan, tankını toprağımıza sokan bir ülke (Rusya) savaşı ilk başlatanın Gürcistan olduğunu söylüyor “ diye konuştu.

-RICE

Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini vurgulayan Rice, bugün karşılarında duran en önemli sorunun Rus birliklerinin Gürcistan toprağından çekilmesi olduğunu kaydetti.

Rice, Rusya'nın Gürcistan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kabul etmesi gerektiğini belirterek, Saakaşvili'nin imzaladığı ateşkes anlaşmasından sonra Rusya'nın Gürcü topraklarını derhal terk etmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya'ya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile işbirliği yapma ve uluslararası gözlemcilere sorunlu bölgeye girmelerine izin vermesi çağrısında bulunan Rice, Sovyetler Birliği'nin 1968'de Çekoslovakya'yı işgal ettiği dönemi yaşamadıklarını vurguladı.

Rice, hür bir dünyanın Rusya'nın komşusunu işgal etmesinin sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini kaydetti.

-ATEŞKES ANLAŞMASI

Saakaşvili'nin, imzaladığı 6 maddelik geçici ateşkes anlaşmasının Gürcistan'ın çıkarını koruduğunu ifade eden Rice,” Rus güçleri anlaşma ile Gürcü topraklarından çıkacak ancak Güney Osetya'daki barışı koruma görevine devam edecek ve bölge dışında kısıtlı da olsa devriye gezme imkanına sahip olacak”dedi.

Anlaşmada ayrıca, Gürcistan'ın “toprak bütünlüğüne” saygıya yönelik bir ifadenin bulunmadığı, bunun yerine “Gürcistan'ın bağımsızlığı ve egemenliği” ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.

Abhazya ve Güney Osetya'nın geleceğine BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesindez karar verileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*