Saakaşvili: Bu raporun altında kalmadık

Saakaşvili: Bu raporun altında kalmadık.11781
  • Giriş : 06.06.2009 / 15:38:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un raporundan "Abhazya, Gürcistan" ifadesinin çıkarılmasının "altında kalmadıklarını", buna sert tepki gösterdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Saakaşvili, "Eğer 1993 yılında olsaydık (eski devlet başkanı Eduard) Şevardnadze, başka şeylerde olduğu gibi bunun da altında kalırdı. Ancak ben ABD yönetiminden çok sayıda üst düzey yetkiliyi aradım. Fransa Cumhurbaşkanı ve çok sayıda Avrupalı bakanla görüştüm" dedi.

"Kendi ilkeli pozisyonları nedeniyle, son birkaç gündür BM'den daha önce olmadığı kadar destek gördüklerini" belirten Saakaşvili, sorunlu bölgelerle ilgili geri adım atmayacaklarını yineledi.

"Şantajlara, gözdağı vermelere ve tehditlere rağmen, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü çocuklarımızın gözünde şüpheye sokacak belgeleri imzalamayacağız" diyen Saakaşvili, Gürcistan'ın ülke içi birliğinin ve demokrasisinin korunması durumunda bu bölgelerle (Abhazya ve Güney Osetya) yeniden bütünleşeceklerini söyledi.

Saakaşvili, bu amaç için her cephede barışçıl, diplomatik mücadele sürdürmeleri gerektiğini kaydetti.

-ABHAZYA: "BM RAPORU BÜYÜK İLERLEME"

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'nın "dışişleri bakanı" Sergey Şamba, BM Genel Sekreteri'nin Gürcistan Özel Temsilcisi Johan Verbeke'ye, bölgede görev yapan gözlem misyonunun görev tanımının değişmesi taleplerini ilettiklerini söyledi.

Şamba dün yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un hazırladığı son raporun "büyük bir ilerleme" olduğunu belirterek, "çok zorlu bir karar olmasına rağmen uzlaştırıcı bir yol bulunduğunu" kaydetti.

BM kararlarında, "Abhazya'nın bağımsızlığının tanınmasının dile getirilmesini talep etmediklerini" belirten Sergey Şamba, "BM'nin, Gürcü-Abhaz sorununun çözümünde, nötr ve iki tarafa eşit uzaklıkta kalması gerektiğini" söyledi. Şamba, "BM misyonunun Abhazya'da bulunmasının, uluslararası toplumla iletişim kurma fırsatı yarattığını" belirtti.

BM Genel Sekreterinin son Abhazya raporunun başlığında, daha önce kullanılan "Abhazya, Gürcistan" ifadeleri yer almıyor. "BM Genel Sekreterinin, 1808 (2008), 1839 (2008) ve 1866 (2009) kararlarına tevkifan raporu" başlığı kullanılan rapor, Cenevre görüşmelerinin 5. turunda sorun yaratmıştı.

Gürcistan'ın BM Temsilcisi Alexander Lomaia, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un "Rusya'nın şantajına boyun eğdiğini" öne sürmüş, "Ban Ki-mun'un Abhazya ile ilgili son raporunu Rusya'nın baskıları nedeniyle ciddi ölçüde değiştirdiğini" söylemişti.

BM Güvenlik Konseyi, 13 Şubatta aldığı kararda Gürcistan'daki gözlem misyonunun (UNOMIG) görev süresini 4 ay uzatmıştı. UNOMIG'nin görev süresiyle ilgili karar 15 Haziranda BM'de görüşülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*