Saakaşvili bugün Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili resmi ziyaret için bugün Türkiye'ye geliyor. Gürcü liderin gündeminde Rusya'ya karşı Türkiye'den daha güçlü destek talebi var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşecek olan Saakaşvili İstanbul'da da temaslarda bulunacak.
Bugün öğle saatlerinde Ankara'ya gelecek olan Gürcistan Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanı Sezer'in dışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile de görüşecek.
Saakaşvili, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde işadamlari ile buluşacak.
İstanbul'da da bir gün kalacak olan Gürcü Devlet Başkanı'nın gündeminde ikili işbirliği konuları var.
Ankara Ermenistan'ı dışarıda tutarak geliştirilen Kafkas Demiryolu projesinde Gürcülerin daha hızlı davranmalarını beklerken, Rusya ile Gürcistan arasındaki gerilimin de düşmesinden yana. Gürcistan'ın ise Rusya'ya karşı Türkiye'nin daha güçlü desteğini almak istiyor.

Rusya-Gürcistan soğukluğu
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana gergin olan Gürcistan ile Rusya arasındaki ilişkiler, Saakaşvili'nin iktidara geldiği 2004'ten sonra daha da kötüleşti.
Gürcistan'ın 27 Eylül'de 4 Rus subayını casusluk yaptığı için gözaltına alması, işleri iyice kötüleştirdi ve Rusya'nın bu ülkeye ulaşım ve posta hizmetlerini kesmesine, Gürcüleri sınır dışı etmesine ve Gürcülerin işyerlerini kapatmasına neden oldu.
Son olarak Rusya'nın doğalgazda tekel konumundaki şirketi Gazprom, Gürcistan'a verdiği doğalgazın fiyatına yüzde 109.1 zam yaptı.
Gürcistan bu talepi reddedince Rusya gaz sevkiyatını kesti. Gürcistan'ın önümüzdeki yıl için 1.8 milyar metreküp doğalgaza ihtiyacı var. Türkiye'nin devreye girmesi gündemde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious