Saakaşvili: Gürcistan vahaya dönüşmeli

Saakaşvili: Gürcistan vahaya dönüşmeli.11781
  • Giriş : 22.04.2009 / 16:07:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, bugün katıldığı haftalık kabine toplantısında, ülkenin ekonomik sorunlarına odaklanmaları gerektiğini belirterek, "Gürcistan, ekonomik açıdan bölgede bir vahaya dönüşmeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Saakaşvili, kabine toplantısının ardından görüntüleri yayımlanan konuşmasında, ülkenin ekonomik durumunu değerlendirdi. Saakaşvili, küresel ekonomik krize rağmen Gürcistan'ın ekonomik büyüme hızı ve işsizlikle mücadele konularında iyi bir noktada bulunduklarını kaydetti.

"Son haftalarda, bazı iç ve dış unsurlara rağmen, Gürcistan'ın istikrarlı bir ülke olduğunu kanıtladık" diyen Saakaşvili, bunun "bazı insanlar için büyük bir keşif olduğunu" söyledi ve şöyle konuştu:

"Şimdi, büyümeyi hızlandırmalı ve insanlarımızın yüz yüze olduğu sosyal sorunları çözmeliyiz. Bunun için Maliye Bakanlığından Diaspora Bakanlığına kadar bütün hükümet yapıları, ekonomiye ve ekonomik büyümeye odaklanmalı. Gürcistan, ekonomik açıdan ve yaratacağı ekonomik fırsatlarla bölgede bir vahaya dönüşmeli."

Hükümetin, farklı sektörler için "dört yıllık kalkınma planı" olduğunu belirten Saakaşvili, tarım, ihracat, sağlık sistemi ve altyapı gibi konuları kapsayan bu planlarla, "hayal edilmesi bile zor olan bazı ülkeleri geride bırakacaklarını" kaydetti.

Gürcistan'ın, küresel ekonomik krizin daha fazla zarar verdiği bazı ülkelerden "göreceli olarak daha iyi durumda olduğunu" ifade eden Saakaşvili, "Diğer ülkelerde yatırımlar durmuşken, biz hala yabancı yatırımcıları tutuyoruz" dedi.

Bu arada görev süresi 2013'de dolacak olan Saakaşvili'nin istifası için 9 Nisanda başlatılan muhalefet gösterileri sürüyor. Muhalefet, dün başkent Tiflis'in önemli merkezlerinden olan Özgürlük Meydanı ile parlamento binası arasındaki yolu, devlet televizyonu ile bazı kamu binalarının çevresini "maket hücrelerle" kapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*