'Saakaşvili kumar oynuyor'

'Saakaşvili kumar oynuyor'.11781
  • Giriş : 08.08.2008 / 18:47:00

Gürcistan'ın Güney Osetya'ya girmesi uzmanlar tarafından böyle yorumlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gürcistan ordusunun ayrılıkçı Güney Osetya'da başkente girmesi, Batılı uzmanlar tarafından Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin kumarı olarak yorumlandı.

Uzmanlar, Batı'nın desteğini halen arkasında hisseden ve Rusya'nın bölge üzerindeki etkisini azaltma uğraşı veren Gürcistan'ın bu hamlesinin, Asya'dan Avrupa'ya enerji kaynağı transferinde geçiş noktası olan bölgede çok daha vahim sonuçlara yol açabileceği fikrinde uzlaştı.

Londra'daki Royal Institute of International Affairs uzmanlarından James Nixey, Gürcistan'da yönetimi 2003 yılındaki darbeyle ele geçiren ve reform yanlısı olması, NATO üyeliğini hedeflemesi neticesinde Batı tarafından memnuniyetle karşılanan Saakaşvili'nin artık beklediği desteği göremeyeceği endişesi taşıdığını söyledi. Nixey, bunun kanıtı olarak da geçen yıl hükümet karşıtı protestonun güç kullanılarak dağıtılmasını ve Güney Osetya'daki mevcut durumu gösterdi.

Nixey, Saakaşvili'nin, Batı yanlısı olmasıyla kazandığı saygınlığını yitirme tehlikesi yaşadığını ifade etti ve "Eğer bir savaş başlatırsa Batı'daki birçok dostunun desteğini yitirir" diye konuştu.

Brüksel'deki AB-Rusya merkezi çalışanlarından Fraser Cameron da Batı'nın, gerginliği artırmaması konusunda Saakaşvili'yi defalarca uyardığını belirterek, Gürcü lidere verilen desteğin geleceği konusunda Nixey'in açıklamalarına benzer ihtimaller üzerinde durdu.

Avrupa Reform Merkezi dış politika müdürü Tomas Valasek, Rusya'nın Güney Osetya ile Abhazya'daki nüfuzunu artırmasının, Gürcistan'ın NATO'ya üyeliği konusunda her geçen gün daha belirgin bir engel teşkil ettiğini, Gürcistan'ın, zamanın kendi lehine işlemediğinin farkına vardığını söyledi.

Valasek, Gürcistan'ın, Rusya'nın etkisini artırmasını ve durumun kendi aleyhinde gelişmesini engellemek için harekete geçmekten başka şansı kalmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*