Saakaşvili: Rusya dünya için tehdit

Saakaşvili: Rusya dünya için tehdit.11781
  • Giriş : 14.08.2008 / 09:37:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, "Rusya'nın sadece bir ülkeyi değil, bir düşünceyi yıkmayı amaçladığını" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan Washington Post gazetesinde makalesi yayımlanan Saakaşvili, "Rusya'nın Gürcistan'ı istilası, Batı değerlerinin ve 21. yüzyıl güvenlik sistemimizin kalbine darbe indirmiştir. Eğer uluslararası topluluk, Rusya'nın, demokratik, bağımsız devletimizi yok etmesine izin verirse bu her yerdeki otoriter hükümetlere açık çek vermek olacaktır. Rusya sadece bir ülkeyi değil, bir düşünceyi yıkmayı amaçlamaktadır" görüşünü dile getirdi.

Yazısında, "Rus liderliğine güvenilemeyeceğini" savunan Gürcistan Cumhurbaşkanı, "Sadece Batılı arabulucular savaşı bitirebilir" açıklamasında bulundu. Saakaşvili, Rusya'nın ekonomilerini yok etmeye çalıştığını ve fabrikaları, limanları ve diğer hayati alanları bombaladığını da öne sürdü.

Bundan sonra ne yapılacağına karar vermek için Rusya'nın amaçlarını anlamanın çok önemli olduğunu kaydeden Saakaşvili, "Moskova emperyalist hırslarını tatmin etmeye çalışıyor, çevresindeki az sayıdaki demokratik, hukukla yönetilen devletten birini ortadan kaldırmaya çalışıyor ve her şeyden öte Avrupa'daki Soğuk Savaş sonrası uluslararası ilişkiler sistemini yıkmaya çalışıyor" ifadesine yer verdi.

Rusya'nın Gürcistan'ı bir tehdit olarak gördüğünü belirten Saakaşvili, 2003'teki Gül Devrimiyle hükümeti iktidara geldikten sonra Rusya'nın ekonomik ambargolar uyguladığını, Gürcistan'ı dışarıda bırakmak için sınırlarını kapadığını ve Rusya'daki binlerce Gürcüyü yasal olmayan şekilde sınır dışı ettiğini kaydetti.

Yazısında, çatışmanın başlangıcına değinerek, "hükümetinin ülkesini saldırıdan korumaktan, vatandaşlarını emniyet altına almaktan ve kan dökülmesini durdurmaktan başka şansı kalmadığını" anlatan Saakaşvili, "Yıllardır Gürcistan Güney Osetya için 21. yüzyıl çözümleri, Avrupa'ya ait çözümler öneriyor, bunların arasında uluslararası topluluk tarafından garanti edilen tam özerklik de var. Rusya (bunlara) 19. yüzyıl metotlarıyla yanıt verdi" görüşünü dile getirdi.

-"BATI BİZİMLE DEĞİLSE KİMİNLE"-

"Bu savaş sadece Gürcistan'ı değil, tüm dünyadaki güvenlik ve özgürlüğü tehdit ediyor" ifadesini kullanan Saakaşvili, "uluslararası topluluk kararlı bir duruş takınamazsa bunun her yerde özgürlük ve demokrasinin yayılması için ölüm çanlarını çaldıracağını" savundu.

Gürcistan'ın bu krizdeki tek hatasının bağımsız, özgür ve demokratik bir ülke olmayı istemesi olduğunu kaydeden Saakaşvili, "Aynı emel için Batılı ülkeler cezalandırılsalardı ne yaparlardı" diye sordu.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili yazısına şu cümlelerle son verdi:

"Gürcüler saldırıya uğramışken sormalıyız: Eğer Batı bizimle değilse kiminle? Eğer çizgi şimdi çizilmezse ne zaman çizilecek? Gürcistan'ın, Moskova'nın düşlediği gibi, bir yeni dünya düzeninin ilk kurbanı olmasına izin veremeyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*