Saakaşvili'den takvim çıkışı

Saakaşvili'den takvim çıkışı.11781
  • Giriş : 02.10.2008 / 16:21:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, "Rus güçleri, belirlenen takvim içinde topraklarımızı terk etmeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saakaşvili, yerel basın temsilcileriyle görüşmesinde yaptığı açıklamada, "Rus güçleri topraklarımızı terk etmedikçe zafer kazanmış sayılmayız" ifadesini kullandı.

Rusya ile dostluk ilişkilerini sürdürme niyetinde olduğunu, ancak bunun mümkün görünmediğini belirten Saakaşvili, tahminlerinin çok ötesinde tehlikeli insanlarla karşılaştıklarını kaydetti.

Rus güçlerinin, Gürcü topraklarından çekilme işlemlerini belirlenen takvim çerçevesinde 10 Ekime kadar sonlandırması gerektiğini ifade eden Saakaşvili, bu süreçte aksama olmaması için uluslararası kuruluşların Moskova üzerindeki baskısının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Rusya'nın temel amacına ulaşmasında başarısız olduğunu kaydeden Saakaşvili, "Ruslar, Gürcü halkının direncini kıramadı ve hükümetimizi düşüremedi" diye konuştu.

Gürcü halkına daha iyi bir gelecek için birlik ve dayanışma içinde olmaları çağrısını yineleyen Saakaşvili, kendilerini zor günlerin beklediğini, ancak düşmanlarının gücünün de giderek zayıflamakta olduğunu ifade etti.

Saakaşvili, ayrıca muhalefete ve sivil toplum kuruluşlarına demokratik reformların hayata geçirilmesi sürecine sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür etti.

-GÜNEY OSETYA-

Bu arada Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden ve kısa süre önce Rusya tarafından tanınan Güney Osetya'nın "dışişleri bakanı" Murat Cioyev yaptığı açıklamada, Oset parlamentosunun Rusya ile imzaladıkları, karşılıklı yardımlaşmayı öngören dostluk ve işbirliği anlaşmasını onayladığını belirtti.

Rusya, 26 Ağustosta bağımsızlıklarını tanıdığı Güney Osetya ve Abhazya ile diplomatik ilişkilerin başlatılması kararının ardından, bu bölgelerle 17 Eylülde karşılıklı yardımlaşmayı öngören dostluk ve işbirliği anlaşması imzalamıştı.

Rusya'nın, Abhazya ve Güney Osetya'nın güvenliklerinin sağlanması amacıyla bu iki bölgede askeri üs bulundurmasını öngören anlaşma, 10 yıllık bir süreyi kapsıyor ve Rusya parlamentosunda da onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*