Saakaşvili'nin korku dolu anları

Saakaşvili'nin korku dolu anları.11781
  • Giriş : 11.08.2008 / 15:53:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Fransa Dışişleri Bakanı ile birlikte Güney Osetya sınırındaki Gori kentine gitti. Ancak bu ziyaret sırasında korku dolu anlar yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Oldukça rahat görünen, peşindeki gazeteci ordusuyla sohbet eden Saakaşvili, bir korumasının kendisini Rus hava saldırısı olacağı yönünde uyarmasından sonra panik yaşandı. Panik anları sırasında yere düştüğü de gözlenen Saakaşvili adeta kaçırılırcasına Hummer jeepine bindirildi.

İşte panik dolu anlar

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ayrılıkçı Güney Osetya bölgesine sınır Gori kentine gitti. Saakaşvili, beraberindeki Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile, Rus savaş uçaklarının yoğun bombardımanına maruz kalan Gori kentinde incelemelerde bulundu.

SALDIRI İHTİMALİ

Ancak bu incelemeler sırasında panik dolu anlar yaşandı. Oldukça rahat görünen, peşindeki gazeteci ordusuyla sohbet eden Saakaşvili, bir korumasının kendisine bir şeyler söylemesi üzerine, bulunduğu noktadan hızla uzaklaştı. Panik anları sırasında yere düştüğü de gözlenen Saakaşvili adeta kaçırılırcasına bir Hummer jeepe bindirildi. Eşlik eden diğer araçlar da hızla uzaklaştı. Saakaşvili'ye yönelik bir saldırı ihtimali yaşandığı sanılıyor. Bu konuda henüz açıklama yapılmadı. Saakaşvili'ye keskin nişancıdan ya da bir Rus hava akımından söz edildiği tahmin ediliyor. Ancak bu konuda açıklama yapılmadı.

Stubb, yaptığı açıklamada, bölgede büyük bir dram yaşandığını belirterek, tek hedeflerinin kısa sürede taraflar arasında kalıcı bir ateşkesin sağlanması olduğunu kaydetti. Finlandiya Dışişleri Bakanı Stubb, bölgeye insani yardımların bir an önce ulaştırılmasına çalışılması gerektiğini kaydetti.

KOUCHNER VE STUBB MOSKOVA YOLCUSU

Saakaşvili, AB temsilcilerinin önerdiği ateşkes taahhütnamesini Kouchner ve Stubb'un nezaretinde imzaladığını açıklamıştı. Stubb ve Kouchner'in, Rusya'yı kalıcı ateşkese ikna etmek için Gürcistan'daki temaslarının ardından Moskova'ya gitmeleri bekleniyor.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yarın temaslarda bulunmak için başkent Tiflis'e geliyor. Gürcü Rustavi-2 televizyonu, Sarkozy'nin yarın Tiflis'e geleceğini ve dört aşamadan oluşan barış planının müzakere edileceğini kaydetti. AB'nin hazırladığı barış planının, öncelikle Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı duyulması, kalıcı ateşkesin sağlanması gibi maddeleri içerdiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*