Saakaşvili’ye suçlama

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin BDT zirvesine katılmamasını, iki ülke arasında tansiyonu yükseltmek istediğinin ispatı olarak yorumlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Parlamentosu Duma Dışilişkiler Komisyon Başkanı Konstantin Kosachyov, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin BDT zirvesine katılmamasını, iki ülke arasında tansiyonu yükseltmek istediğinin ispatı olarak yorumladı.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Kosachyov, "Gürcistan zirveye katılmış olsa idi resmi ve gayrıresmi ortamlarda görüşlerini paylaşma imkanı bulacaktı. Malesef kendileri önemli bir fırsatı kaçırmış oldular. Bu durum gösteriyor ki Gürcistan sorunun çözülmesini değil, Rusya ile Güney Osetya ve Abhazya sorunlarını da bahane ederek ilişkileri gerginleştirme çabasındadır." iddiasında bulundu.

Saakaşvili’nin zirveye katılmaması ile ilgili ilginç bir iddiada daha bulunan Kosachyov, "Tiflis küçük bir savaş ve zafer kazanmak istiyor. Malesef herşey istedikleri yönde hareket ediyor." diyerek, Güney Osetya ve Abhazya’da çatışma olasılığından bahsetti.

Tiflis ve Moskova birbirlerine ilginç gerekçelerde bulundular. Rusya, zirvenin gayrıresmi bir toplantı olduğu, bu gibi durumlarda ikili görüşmeler için yeterli odalar bulunmadığı için görüşmenin gerçekleşemediğini belirtti. Saakaşvili de sürekli resmi ve gayriresmi görüşme imkanları varken, ayrıca bir görüşme talep etmesi ve bunun kabul edilmemesini gerekçe göstererek zirveye katılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious