Saat 7'de uçuşu olan THY'nin 8'de açılan ofisi!

Saat 7'de uçuşu olan THY'nin 8'de açılan ofisi!.8108
  • Giriş : 27.06.2008 / 00:38:00
  • Güncelleme : 27.06.2008 / 00:39:24

Köşe yazarımız Adem Meleke'nin başına gelenleri eminiz ki siz hiç yaşamak istemezsiniz!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HABER AKTÜEL - Yazarımız Adem Meleke’nin Milli maç için gittiği Viyana’da başına gelenler güler misin, ağlar mısın cinsinden değil… Meleke’nin başına gelenler direkt ağlatan cinsten.

 

Kayınvalidesinin vefat haberini alan Meleke, THY tarafından öyle bir köşeye sıkıştırılıyor ki çözebilene aşk olsun!

 

Dakikalarca bağlanılamayan telefonlar mı dersiniz, saat 7:00’de uçuşu olan THY bankosunun saat 8:00’de açılması mı dersiniz, kontenjan olmadığı halde satılan fazla biletler mi dersiniz, Avusturyalının verdiği insanlık dersi mi dersiniz… Can sıkıcı ne isterseniz Avusturya Hava Yolları’nın OS 819 uçuşu öncesinde bulabilirsiniz.

 

Adem Meleke’nin bizi şaşırtan, aslında şaşırtmaması gereken yazısı...

 

VİYANA SEFERİ

Adem Meleke

 

Hırvatistan-Türkiye maçından sonra yazacaktım ama aşağıdaki satırlarda anlatacaklarımdan dolayı bugüne kaldı.

 

Viyana’da seyrettiğim çeyrek final için çok şey söyleyebilirim normal şartlarda ama iki cümleyle özetleyeyim;

 

Birisi benim cümlelerimle “inanılmaz değil, gerçekten “O’na” inanılacak bir maçtı”

 

Diğeri maçtan sonra telefonda beş buçuk yaşındaki oğlumun söyledikleri;

Baba ben onlara (Hırvatlara) çok üzüldüm, onlarda insan”…

 

Almanya maçından sonra teselli adına ne desek boş.

Şimdi takımımızla, oynadıkları futbolla, mücadele ruhlarıyla, hırslarıyla, teknikleriyle, heyecanlarıyla, cesaretleriyle gurur duyma zamanı.

Şimdi onlar gibi inanma zamanı…

 

* * *

 

Şimdi anlatacaklarımı dikkatle okumanızı ve eğer haklıysam, kendi adıma değil insanca yaşamayı hak eden herkes adına benimle birlikte tüm tepkinizi göstermenizi rica ediyorum.

 

21 Haziran Cumartesi öğleden sonra çok sevdiğim Kayınvalidem Hakkın Rahmetine kavuştu.

 

Viyana’daydım ve yaz günü cenazenin bekleyebileceği süre çok netti. Viyana’dan İstanbul’a uçacak ardından da kara yolundan başka alternatif olmayan 8 saat mesafedeki köyüne ulaşmak için dakikalarla yarışmam gerekiyordu.

 

Hemen turizm acentem aracılığı ile daha önceden almış olduğum biletin yerine ilk uçaktan yer aldım.

 

Uçağım sabah 7:10’da olmasına rağmen sabah saat 4:00’de havaalanına gittim.

 

Turizm acentemin verdiği bilgi aynen şöyle idi;

Uçacağım uçak THY’nin TK 8722 sefer sayılı uçağı idi.

Uçakta benim daha önceden bilet aldığım fiyat kategorisinde yer olmadığı için 50 Euro bilet değiştirme farkının yanında 68 Euro sınıf farkı ödemem gerekiyordu.

 

Hava alanına da bu uçuşun aslında Avusturya Hava Yolları’nın OS 819 uçuşu olduğunu, THY’nin bu uçuştan bilet sattığını öğrendim.

 

Her ne kadar Ankara-Viyana seferini THY bileti almama rağmen Anadolu Jet uçağı ile uçmuş olsam ve bu “Star Allience” üyeliği hakkında yapılan bütün dedikoduları doğrulasa da buraya kadar anlattıklarım dünyanın her yerinde başınıza gelebilecek -hoş olmayan- ama normal şeyler…

 

Ancak bu dakikadan sonra yaşadıklarımı karşılayacak kelimeler sadece komedi ya da trajedi metinlerinde var…

 

İlgili uçuş için açık olan kontuara gittim, kontuardaki Avusturyalı yetkili bilet numaramı bilmediğim için THY yolcu listesinde olup olmadığımı göremeyeceklerini söyledi ki haklıydı.

 

Eğer bu THY uçağı olsa idi elektronik olarak alınmış biletimin numarasını bilmem gerekmeyecekti ama şimdi bilmek zorundaydım benim hatam olmasa da yapabilecekleri bir şey yoktu.

 

Türkiye’den bileti aldığım seyahat acentesinin sahibini cepten aradım, dikkatinizi çekeyim Türkiye’de saat sabah 5.

 

Neyse ki bilet numaramı öğrendim. (Yaklaşık 6 dakikalık bir telefon görüşmesi ki kullandığım şebekenin görüşme ücreti dakikası 3,5 YTL)

 

Kontuardaki yetkiliye bilet numaramı söylediğimde adımın listede olduğunu ama biletleme işlemimin yapılmadığını, bu nedenle uçamayacağımı ancak THY yetkililerinin biletlemesi durumunda uçakta yer açılırsa uçabileceğimi söyledi.

 

O an için “uçakta yer açılırsanın” ne anlama geldiğini düşünmedim.

 

Bende sorunumu çözmek üzere THY’nin bankosuna gittim.

 

Yan yana yaklaşık 20 hava yolu şirketine ait bankoların bulunduğu yerde kapalı olan tek bankonun camında saat 8:00’de açılacağı yazıyordu.

 

Düşünün saat 7’de uçuşu olan firmanın bankosu 8:00’de açılıyor. Müşteri memnuniyetinde son nokta!

 

Kayınvalidenin acısıyla tek derdim uçmak olduğu için banko sorununu bir kenara itip THY’nin Türkiye’de ki müşteri hizmetlerini aradım.

 

Karşıma çıkan yetkilinin yaklaşık 8 dakika sonra verdiği cevap şuydu;

 

“Adem Bey, 50 Euro farkı online olarak kredi kartınızdan çekebilirim ancak 68 Euro’yu oradaki bankomuza ödemeniz gerek.”

 

Bu cümleden sonra tam 11 dakika boyunca bankonun kapalı olduğu için ödeme yapamadığımı, cenazem dolayısı ile de saat 10’daki uçakla uçamayacağımı anlattım.

 

Arada bir madem bankonuz kapalı o zaman bu uçağa neden bilet satıyorsunuz diye haykırsam da niyetim bağcıyı dövmek olamazdı.

 

Çözüm olarak tam bilet ücreti dahil, isteyecekleri miktar ne olursa olsun online olarak şimdi yada Türkiye’de elden ödeyebileceğimi anlatmama rağmen yetkilinin söylediği tek şey şu oldu,

 

“Siz kesinlikle haklısınız, şu an ofisimiz açık olsa ödeme yapabilir ve uçabilirsiniz bunun için ofisimizin açılmasını beklemelisiniz... “

 

THY’nin genel müdürü dâhil tüm yetkililerle görüşmek istediğimi söylediğimde beni beklemeye aldı ve hattan düştüm…

 

Elimdeki sonuç;

 

“THY benden şartlar ne olursa olsun 68 Euro istiyor ama ödeme yapabileceğim bir yol yok. Uçak 7’de, ofis 8’de açılıyor!!!”

 

Üstelik sıkı durun bu kadar da değil, o sırada kontuar önünde 7–8 kadar Türk yolcu hiçbir problemleri olmamasına yani bilet tarihleri, saatleri, ödemeleri tam olmasına rağmen uçamayacaklarını öğrendiler. Nedeni ise THY’nin bu uçakta sadece 28 koltuk hakkı olmasına rağmen fazla bilet satmış olması…

 

Dürüst satıcı!

Şimdi, “uçakta yer açılırsa”nın ne anlama geldiğini de anlamış oldum.

 

Eminim sizinde aklınıza benim gibi bir sürü insani çözüm gelmiştir ama kendi milletine zulüm sadece THY’ye has olmasa da, canlı bir örnek…

 

Yukarıda anlattıklarımı hukuksal zemin dâhil her türlü mecraya taşıyıp mücadelemi vereceğim emin olun.

 

Peki sonrası,

 

Sonrası inanın daha acı,

 

Gözü yaşlı bir halde annem kabul ettiğim kayınvalideme son vazifemi yapabilmek adına o uçağa binmek için her şeyi göze alan ben Avusturya Hava Yolları’nın o uçuştan sorumlu yetkilisine gidip durumumu anlattım.

 

Büyük bir nezaketle, yukarıda anlattığım gerekçeleri sıralayan yetkili;

THY adına para tahsil etmesinin mümkün olmadığını, uçakta zaten fazla yolcu olduğu için yeni bir bilet satmasının imkânsız olduğunu anlattıktan sonra üzerinde koltuk numarası olmayan bir uçuş kartını elime verip uçağın kalkacağı kapıya gelmemi söyledi.

 

Kapıya gittiğimde uçakta fazla bulunan ve biletini THY’den alan yolcuları saat 10:00 uçağına zoraki de olsa ikna ettiler.

 

Sonra yaptıkları bir anonsla uçaktan inmeyi kabul edecek bir yolcuya 150 Euro nakit, 225 Euro kupon ve bir sonraki uçakta üst sınıf yer vermeyi teklif ettiler.

 

Nihayetinde, bir yolcuyu uçaktan indirdiler ve beni uçağa bindirip gönderdiler…

 

Beni bu en acılı günümde insan yerine koyan o Avusturyalı yetkiliye karşı bir Türk olarak mahcup olmamak adına uçak bilet parasını ve hatta indirdikleri yolcu için ödedikleri farkı ödemek istediğimi söylediğimde aldığım cevabı bir Türk olarak utanarak sizinle paylaşıyorum;

"Sizden para almamız teknik olarak mümkün değil!"

(Para için değil, sana iyilik yaptık demeyi bile zul sayıyor)

 

"Sizi ülkemizde tekrar görmekten mutluluk duyacağız, eşinize taziyelerimizi iletin, eminim şu an sizin yanında olmanıza çok ihtiyacı olacaktır…"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious