Saat saat gergin dakikalara dönüşen karar anı

Saat saat gergin dakikalara dönüşen karar anı.17524
  • Giriş : 31.07.2008 / 11:51:00

Türkiye dün akşam 18.00'de ekranların önündeydi. Mahkemenin kararı beklenirken Türkiye adete nefesini tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

09.30: Üyeler, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının üçüncü gün görüşmelerine bir önceki günün yorgunluğuyla başladı.

11.00: Başbakan, kararın görüşüldüğü bu saatlerde Başbakanlık resmi konutuna geçti. Başbakan, gelişmeleri burada bakanları ile birlikte izledi.

12.30: Üyeler, 3 saatlik mesainin ardından yemek arası verdi. Bir önceki günkü kısa yemek molasının aksine, dünkü yemek iki saat sürdü.

14.00: Mahkeme üyelerinden Necmi Özler bir süre mahkeme dışına çıkarak, kaldırımda gazetecileri izledi. Özler, gazetecilerin soruları üzerine görüşmelere ara verdiklerini, bir şey olmadığını söyledi. Özler, "Müzakereler devam ediyor. Öğle paydosundayız" dedi.

14.20: Mahkeme heyeti öğleden sonra oturumuna geçmeden hemen önce, bütün Türkiye'yi heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Gazetecilerin kapıda düzen almasını sağlayan kırmızı şeritlerin içeri alınması, "karar açıklanacak" diye algılanınca panik yaşandı. Gazetecilerin salona alınmaya başladığı yolunda haberler yayılıp, haber kanalları da bu gelişmeyi son dakika haberi olarak verince, kararın açıklanacağına dair beklenti arttı. Ancak daha sonra gerçek anlaşıldı. Görevliler, herhangi bir açıklama olmadığını ve basın mensuplarının şu an için içeri alınmayacağını bildirdiler.

14.30: Yüce Mahkeme, Türkiye’nin nefesini tutup beklediği karar için yeniden toplandı.

16.30: Mahkeme kapıları gazetecilere nihayet açıldı. Gazeteciler, kararın açıklanacağı salona alındı. Kararın hemen açıklanacağını düşünen gazeteciler tam 1.5 saat boyunca Kılıç'ın içeri girmesini beklediler.

18.02: Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, açıklama yapmak için kürsüye geldi. İlk sözleri merakla beklenen Kılıç, ardı ardına patlayan flaşların gözünü rahatsız ettiğini söyleyip havayı yumuşattı.

18.10: Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç tarihi kararı şu sözlerle açıkladı: AK Parti kapatılmamıştır.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*