Saatin dönüşü muhteşem oldu

Saatin dönüşü muhteşem oldu.8854
  • Giriş : 29.12.2007 / 16:29:00

Hayatımızın her alanına nüfuz eden cep telefonları, saat kullanma alışkanlığımızı ortadan kaldırmıştı. Ta ki, ekonomimiz bir istikrar sağlayıp moda tasarımcıları saat sektörüne el atana dek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle birlikte saatler, -özellikle de kol saatleri- hayatımızdan sessiz sedasız çıkmıştı. Saat kullanımının azalması satışlara da yansıyınca saat firmaları isyan bayraklarını çekmişti. Bunun üstüne bir de ekonomik kriz eklenince saatlerin ayarı iyice kaçtı. Bu süre zarfında boynu bükük kalan yelkovan ve akrep, birbirinin etrafında dönüp durdu. Ta ki bir yıl öncesine kadar.

Türkiye ekonomisinin hızla yükselişe geçmesi ve moda markalarının saat pazarına el atmasıyla saatler, yeniden insanları cezbetmeye başladı. İnsanların alım gücünün yükselmesiyle birlikte, moda marka tasarımcılarının saat dizaynındaki klasik dikdörtgen ve yuvarlak anlayışını yıkması, saat kullanımının ve satışının artışındaki en önemli etkenler oldu. Saat dizaynında klasiğin dışına çıkan markalar, böylece birbirinden farklı saat modellerine imza atmaya başladı. Eskiden, alınan bir saat her kıyafetle giyilirken, şimdilerde her kıyafetin bir saati var. Romanson Türkiye Genel Müdürü Ali Hekimoğlu’nun dediği gibi, “Millette saat, kemer gibi oldu.” Saat sektörünün söz sahibi isimlerine, saat kullanımını ve satışlarını yeniden artıran sebepleri sorduk. Cevaplar bir ağızdan çıkmış gibi: “Ekonomik istikrar!”

Ekonomik istikrar saat satışlarını patlattı

Mehmet Ali Bal (Rotap Genel Müdürü): Bir kere şöyle düşünmeniz lazım; Türkiye insanının 5 yıl önceki milli geliri 3 bin dolar iken bugün 6 bin dolar. Demek ki ülkenin geliri yükseliyor. İnsanlar, gelirleri yükseldikçe lükse ve iyiye daha çok meylediyor. Bundan 10 yıl önce de markalı ve çok pahalı saatler vardı. Ama altın, pırlanta ve farklı taşlarla bezenmiş saatleri erkek müşteriler kullanmıyordu. Erkekler daha ziyade sade ve düz saatleri kullanıyordu. Ama artık şu anda pırlantalı saatleri erkekler de alıyor. Lüks tüketim mallarının daha fazla kullanımını kendilerine yakıştırmaya başlamıştır bu insanlar. Bunda en büyük etken ekonomik düzelmedir. Saat firmaları, saat üreticileri, insanların gelişimiyle paralel olarak sürekli kendilerini yeniliyor. Dolayısıyla bu trend dünyanın ve ülkenin ekonomisi bir sekteye uğramazsa yükselerek devam edecektir.

Ramazan Kaya (Saat&Saat Genel Müdürü): Ekonomik kriz ile birlikte gelir seviyesinin düşmesi geçtiğimiz yıllarda saat satışlarını bir hayli düşürdü. Birkaç yıldır ekonomik alandaki ilerleme her alana yansıdığı gibi saat satışlarına da yansıdı. Bununla birlikte moda markalarının saat sektörüne girişi çok önemli… Moda markaları saatin dizaynına, görüntüsüne değişik bir bakış açısı getirdi. Hâlbuki moda markaları bu sektöre girdiğinde saat üreten firmalar bunu gelip geçici bir heves olarak görmüşlerdi; fakat yanıldılar. Çünkü moda markaları -ki bunların en önemlisi Armoni- saate bir güzellik kattı. Zaten şu anda pazar payının yüzde 40’ına sahipler. Saat, bu gelişmelere paralel olarak kıyafetleri tamamlayıcı bir aksesuar haline geldi. Saat, günümüzde insanların kendilerini ifade edebildiği en önemli aksesuar konumunda... Saat eskiden babadan oğula geçen bir miras gibiydi. Şimdiyse gece kıyafetiyle ayrı, spor yaparken ayrı, gezmeye giderken ayrı bir saat kullanıyoruz. Bu artışın, dünya ve ülke ekonomisine bir şey olmadığı takdirde devam edeceği inancındayım.

Eda Deniz (Aydın Saat Pazarlama Müdürü Yardımcısı): Günümüzde dünyanın en prestijli ürünlerinden saat, zamanı öğrenme ihtiyacının çok ötesinde statü göstergesi, kişinin kimliğini yansıtan, yaşam tarzından ipuçları taşıyan ve tarzını tamamlayan bir aksesuar. İnsanların kendine verdiği değer arttıkça kendine harcama limitleri de arttı ve sonucunda saat tüketimi de arttı. Kişiler ne kadar çok değerde ya da ne kadar çok çeşitlilikte saate sahip olurlarsa aldıkları zevk de o kadar çok oldu. Son 10 yıllık süreç içerisinde saat tüketim alışkanlığı seçeneklerin gelişmesi ile de güçlendi. Saat markası olan ve daha yüksek fiyatlı saatlerin hakimiyetini sürdürdüğü pazara; spor, moda, tasarım markalarının lisansları ile üretilen orta fiyat segmentindeki ürün seçeneklerinin girmesi ile tüketicilerde her kıyafete ya da her okazyona özel saat kullanma zevki de oluştu. Pazarın rakamsal değerlerine baktığımızda markalı ve markasız ürünleri ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Yaklaşık bin noktada tüketiciye ulaşan markalı saat pazarında 2006 yılında perakende değeri 300 milyon dolar olan 2 milyon adet saat satışı olduğu görülmektedir. Öte yandan yine 2006 yılı boyunca 5 bin satış noktasında satışı yapılan 7 milyon adet markasız saatler 150 milyon dolarlık bir pazara sahip. 2000 yılından bu yana orta fiyat segmentindeki saat pazarı istikrarlı bir ivme ile büyümeye devam ederken, son yıllarda ülke ekonomisindeki olumlu gelişmelerin de etkisiyle değerli saat segmentinde de marka çeşitliliği ve satış rakamları artış göstermiş, tüketicilerin bu alanda bilgi, merak ve seçicilikleri artmıştır.

Ali Hekimoğlu (Romanson Türkiye Genel Müdürü): Çin’in devreye girmesiyle Türkiye saat çöplüğüne dönüşmüştü. Bu insanlarda bir doygunluğa ulaştı. İnsanlar kötü maldan bıktı. Keza cep telefonlarının yayılması kol saatlerini ilk başlarda etkilese de masa saatlerini neredeyse tamamen bitirdi. Zamanla moda markalarının saat piyasasına girmesi ve modacıların saat tasarlamaları, eskiden bir ömürlük alınan saatlerin de demode olmasına sebep oldu. İnsanlarda böylece demode olan saatin yerine yenisini alma durumu oluştu. Eskiden saat markaları 15-20 model bulundururdu. Şimdiyse moda ve spor markaları sayesinde 200-250 model yapıyor ve 6 ayda bir de yeni bir model üretiyorlar. Ekonomik istikrarın, ekonomik büyümenin saat satışlarındaki etkisi büyük… İnsanlar önceden saati ihtiyaç diye alırken şimdi kıyafetlerini en iyi tamamlayan bir aksesuar olarak tercih ediyor. Eskiden sadece yuvarlak ya da dikdörtgen olarak var olan saatler, şimdilerde her şekilde ve her kıyafete uygun bir tarzda karşımıza çıkabiliyor. Millette saat, kemer gibi oldu. Kayak zamanı, deniz zamanı, spor zamanı, özel gecelere farklı farklı saatler kullanılmaya başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious