Saatiniz yoksa iftarda yok!

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Rektörden kampüste ezan sesi duymak isteyen öğrencilere: "Saatiniz yok mu?" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Görükle Kampüsü içerisindeki camiiden okunan ezanın kampüs içerisinden de duyulması istemiyle dilekçe veren öğrencilere; "Saatiniz yok mu? Saatinize bakarsınız, namaz vakti gelmisse ibadetinizi yaparsınız" dedi.

Uludağ Üniversitesi kampüsündeki camiden okunan ezanın hoperlör sistemi olmaması nedeniyle duymadığını öne süren yaklaşık 100 öğrenci, "Kampüs içerisinde ezan sesi duymak istiyoruz' istemiyle üniversite rektörlüğüne dilekçe yazdı.

Dilekçeleri okuyan UÜ Rektörü Prof. Dr. Musatfa Yurtkuran, dilekçe yazan öğrencilere; "Saatiniz yok mu? Ezan namaz saatinin geldiğini işaret eder. Siz derste ezan sesi duymak zorunda değilsiniz. Saatiniz yok mu? Saatinize bakar, ibadetinizi yaparsınız, kimse de size engel olmaz" dedi.

Dilekçe yazan öğrencilerden bazılarıyla görüşme yaptığını anlatan Rektör Yurtkuran; "Bunlar radikal grupların örgütlenme işaretidir. Dilekçede imzası olan mini etekli kızlar çıktı. Yaptığım görüşmelerde 'Kızım sen mini eteklisin, hiç camiye gittinmi?' diye sordum. Aldığım cevap 'Hocam, arkadaşlar getirdi, ben de imzaladım' oldu. İbadet yapmak isteyenlere kimse engel olmaz. Ama 'ders sırasında illa ezan sesi duymak istiyorum' anlayışı yanlış. Konuyu ilgili makamlarca görüşüp çözüme bağladık." diye konuştu.

UÜ Rektörü Yurtkuran, dün gece yerel bir televizyon kanalında katıldığı programda gündemdeki konuları da değerlendirdi. Önce 'PKK ateşkes ilan edecek' sonra da 'Türkiye içişlerimize karışmasın' diyen Celal Talabani için 'Çapulcu' ifadesini kullanan Rektör Yurtkuran; "Benim ülkemi eleştiren, açıkça tehdit eden Talabani halen Türkiye pasaportuyla gezen ve arkasına üç beş çapulcu alan birisidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious