Saatler ters işliyor ama doğru gösteriyor

Saatler ters işliyor ama doğru gösteriyor.9172
  • Giriş : 11.07.2009 / 11:54:00

Konya'nın Akşehir ilçesinde emekli bir öğretmenin Nasreddin Hoca'nın fıkralarından esinlenerek ürettiği tersine işleyen saatler, görenleri önce şaşırtıyor, sonra güldürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akşehir'de 48 yıldır Nasreddin Hoca ile ilgili çeşitli hediyelik eşyalar yapan emekli öğretmen Erdoğan Özbakır (59), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 yaşında ilçede kimsenin yapmadığı hediyelik eşya üretimine başlamaya karar verdiğini söyledi.

Hediyelik eşya yapımına olan sevdasının bugüne kadar aralıksız sürdüğünü ifade eden Özbakır, ''Kurduğum atölyede Nasreddin Hoca ile ilgili biblo, tablo, kalemlik, anahtarlık gibi çeşitli el sanatı ürünler yapıyorum. Öğretmenlik yaparken de hediyelik eşyalar yapmaya devam ettim. Bu işe başladığım 1961 yılından bugüne kadar onbinlerce model ürettim'' dedi.

NASREDDİN HOCA'NIN EŞEĞİNE TERS BİNMESİNDEN ESİNLENDİ

Özbakır, geçen yıl Nasreddin Hoca'nın eşeğe ters binmesinden esinlenerek tersine işleyen bir saat yapmayı düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Hoca aslında eşeğe ters binerken düz bir felsefeyi anlatır. 'Saatin de ters gitmesi Hoca'nın esprisine uyar' diye düşündüm. Çünkü günümüzde o kadar çok ters giden iş var ki... 'Belki ters giden işleri de ters çalışan bir saatle düzeltiriz' şeklinde bir espri aklıma geldi. Saatin çizim, dizayn, renk ve boyut kısmını tasarladım. Sonunda ortaya güzel bir tersine işleyen Nasreddin Hoca saati çıktı.''

TERSİNE İŞLİYOR AMA ZAMANI DOĞRU GÖSTERİYOR

Saatin akrep ve yelkovanının tersine döndüğünü ancak rakamların da ters tarafa doğru sıralanması nedeniyle doğru zamanı gösterdiğini dile getiren Özbakır, saatin tersten işleyişini soranlara ''geçen zamanı geri getirir, tersine giden işleri düzeltir, doğruyu bulmak için düşünmeyi yeniden öğretir'' gibi esprilerle izah etmeye çalıştığını söyledi.

Saati görenlerin, önce şaşırdığını, sonra gülümsediğini anlatan Özbakır, şöyle devam etti:

''İlk gören saati çok orijinal ve renkli buluyor. Tekrar baktığında tersine çalıştığını anlıyor. Sonra tekrar baktığında rakamların da ters olduğunu görüyor ve kahkaha atıyor. Herkesin evinde saati var. Yeni bir saat almayı hiç düşünmeyen insanların bile dikkatini çekiyor. 'Hep düzünü aldık işler doğru gitmedi, bu defa tersine gideni alalım bakalım işlerimiz belki düzelir' diyerek saati satın almak istiyorlar.''

Tersine işleyen duvar saatlerinin, Nasreddin Hoca'nın türbesinin ziyaret için Akşehir'e gelenlere 10 liradan satışa sunulduğunu dile getiren Özbakır, bu saatlerin yerli ve yabacı turistlerden büyük ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*