Saatlerinizi geri aldınız mı

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

26 Martta başlayan yaz saati (ileri saat) uygulaması, enerjiden tasarruf amacıyla geces saat 02:00'da sona erdi. Saatlerinizi geri almayı unutmayın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

26 Martta başlayan yaz saati (ileri saat) uygulaması, çalışma saatlerinin
günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacıyla yapılıyor.

Yaz saati uygulamasıyla ayrıca, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor. Yaz saati uygulamasıyla, enerji tasarrufu, AB üyesi ülkeler ile saat birlikteliği ve uyum sağlama yanında, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji tüketim talebinin (puant gücünün) azaltılması amaçlanıyor.

Öte yandan uygulamayla her yıl "orta ölçekli" bir hidroelektrik santralin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. Yaz saati uygulamasıyla 1990’dan 2004 yılına kadar sağlanan elektrik tasarrufu ise toplam 7 milyar 41,7 milyon kwh’yı buldu. Yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor. Buna paralel önümüzdeki yıl yaz saatine, 25 Mart 2007 Pazar günü saat 01.00’de saatlerin bir saat ileri alınmasıyla yeniden geçilecek.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious