Saatte 6 bin km hızla giden uçak yapılıyor

Saatte 6 bin km hızla giden uçak yapılıyor.3455
  • Giriş : 05.02.2008 / 15:36:00

İngilizler, Avrupa'dan binlerce kilometre ötedeki Avustralya'ya 5 saatten kısa sürede uçabilecek uçak projesi için kafa yoruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abingdon'daki "Reaction Engines" adlı şirketin uzmanlarınca 25 yıla kadar hayata geçirilmesi tasarlanan projeye göre, Mach 5 hızında (saatte 6 bin 125 km) yol alabilecek "A2" uçağı, 300 yolcusuyla 4 saat 40 dakikada İngiltere'den Avustralya'ya varabilecek. (Mach 5'ten itibaren uçaklara hipersonik jet deniyor.) Bu mesafeyi uçaklar molayla birlikte halen 22 saatte alıyor.

Dünyanın en hızlı uçağı Concorde, Mach 2 ile uçuyordu.

Müstakbel uçağın bileti 3500 sterlin (yaklaşık 8 bin YTL) civarında olacak.

Uçak kısaca LAPCAT olarak adlandırılan proje çerçevesinde geliştiriliyor. 7 milyon avroluk proje finansmanının yarısı AB'den geliyor.

Avrupa Uzay Kurumunun da katkı sağladığı projenin, uzay çalışmalarında elde edilen bilgi birikimi ve teknolojinin, hava yolu şirketlerince hayata sokulmasını teşvik etmeye yönelik olduğu belirtiliyor.

"Hipersonik" uçak "A2", 143 metre boyunda olacak. Mühendisler, uçağı sıvı hidrojenle çalışan "Scimitar" motoruyla donatmayı tasarlıyor. Motor geliştirme çalışmaları da sürüyor.

Şirket yöneticilerinden Alan Bond'un verdiği bilgiye göre, "A2", Kuzey Atlantik'i 0,9 Mach hızıyla (ses hızının altında) "sessizce" geçtikten sonra Kuzey kutbunun üzerine geldiğinde hızını 5 Mach'a yükselterek Avustralya'ya yönelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious