Sabah Grubu'na yeni yönetim

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

TMSF, Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerini devraldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)'nin Sabah Gurubu'na Medya Grup Başkanı olarak Yavuz Onursal'ı, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Mehmet Akif Yaşin'i atadığı belirtiliyor...

TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerinin fon tarafından devralındığı belirtildi.

İŞTE FONDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Fondan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Etibank A.Ş. hakim ortağı Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında imzalanmış olan gizli sözleşmelerin yeni ortaya çıkması sonucunda, Bilgin ve Merkez Grubunun medya sektöründe faaliyet gösteren 63 adet şirketinin yönetim ve denetimleri 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca TMSF tarafından devralınmıştır.

DEVLETTEN BİLGİ GİZLEDİLER

Etibank A.Ş'nin hakim ortağı Dinç Bilgin ile Merkez Grubunun doğrudan veya dolaylı hakim ortağı Turgay Ciner arasında imzalanan 1 Ekim 2002 tarihli lisans sözleşmeleri, Fon ile Medya grubu arasında imzalanan 17 Kasım 2003 tarihli ve Fon, Medya ve Merkez Grubu firmaları arasında imzalanan 3 Mayıs 2005 tarihli protokollerin imzası aşamasında mevcut olduğu halde protokol taraflarınca Fonun bilgisinden gizlenen 12 Haziran 2002 tarihli protokol ve 8 Ağustos 2002 tarihli sözleşmeler, Fon tarafından muvafakat verilen satış ve devir protokollerini geçersiz hale getirmiştir.

FONU YANILTTILAR

Bu hukuki durum karşısında, Dinç Bilgin'in Merkez grubu da dahil olmak üzere yukarıda zikredilen protokollere konu mal, hak ve varlıklardan oluşan tüm Medya sektöründe Turgay Ciner ile ortak olduğu, 1 Ekim 2002 tarihli ilk lisans sözleşmelerinden itibaren başlayan bu sürecin tamamında ortak hareket ettikleri, hileye dayalı ve muvazaalı işlemlerle Fon'u yanılttıkları belgelenmiştir.

Bu nedenle, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimleri fon tarafından devralınmıştır."

BİLGİN EL KOYDURDU

TMSF'nin Sabah Grubu'a el koymasına neden olan ortaklık belgesini TMSF Başkanı'na bizzat Dinç Bilgin'in götürdüğü öğrenildi.

TMSF 25 KİŞİYLE GELDİ CİNER VE TEKDAĞ'IN SABAH BİNASINA GİRİŞİ YASAKLANDI

Medyatava.com internet sitesinin haberine göre, Turgay Ciner ve Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ'ın binaya girişi yasaklandı. TMSF yetkilileri binanın güvenlik görevlilerine, yönetimi devraldıklarını tebliğ etti. Polis ya da kolluk kuvveti çağırmaksızın yönetim değişikliği gerçekleştiriliyor.

Fatih Altaylı'ya gazetesini aynen hazırlamasını tebliğ eden TMSF yetkilileri gazetenin içeriğine karışmayacaklarını bildirdi. Yazı işleri her pazar akşamı gibi sessiz ve sakin. TMSF yetkilileri binanın kaptan köşkü 10'uncu katta.

YENİ YÖNETİM ATANDI

TMSF'nin Sabah Gurubu'na Medya Grup Başkanı olarak Yavuz Onursal'ı, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Mehmet Akif Yaşin'i atadığı belirtiliyor... Yenişafak

TMSF YETKİLİLERİ YENİ ASIR GAZETESİ BİNASINA GELDİ

İzmir'de Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri, polis eşliğinde Yeni Asır Gazetesi binasına geldi.

TMSF yetkililerinin içeriye girmesiyle emniyet güçleri kapıda nöbet tutmaya başladı. Emniyet güçleri binanın kapısından içeriye girenleri tek tek kontrol ederken, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious