Sabah kalkınca mutlaka gülümseyin

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Trafik, stres, yorgunluk gibi unsurların insan üzerindeki çeşitli etkileri olduğunu söyleyen uzmanlar, stres karşısında gülümseminin yararlı olduğunu söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Psikolog Uğur Dalan, "Kimileri gün boyu çay ve kahve içerek rahatlamaya çalışırken kimileri ise sakinleştiricilere sığınır. Gülümsemek her zaman çok önemlidir. Bunun için sabah yataktan kalkarken gülümseyerek beyninizi uyarın. Gülümsemek hem bedeninizi hem de ruhunuzu rahatlatacak etkili bir ilaçtır. Bu sizi hem mutlu eder, hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir" diye konuştu.
Vücuda masaj yaparak tansiyonunun düşürülebileceğini belirten Dalan, masajın doğru olarak yapıldığı taktirde insanı rahatlattığını söyledi. Es-Med Sağlık Hizmetleri'nden Psikolog Uğur Dalan şöyle devam etti; "Öncelikle baş parmağınızı kaş kemiğinizin altı ile gözkapağınızın üstüne yerleştirip, işaret parmağınızla elmacık kemiklerinin üzerine bastırın. Her iki parmakla birkaç dakika '8' çizin. İkincisinde ise baş ve işaret parmaklarınızın arasında bulunan noktaya bastırıp hafifçe masaj yapın. Gevşemenizin yanı sıra enerjik olmanızı da sağlayan bu teknik, Ağrı ve stresi de azaltıyor. Bunu gün içinde iki elinize de uygulamanızda fayda var. Meditasyonla konsantrasyonunuzu artırıp gençleşebilirsiniz. Aklınız sürekli olarak işle ilgili yetiştirmeniz gereken çalışmalarla doluysa, sürekli 'nasıl yapacağım?' ve 'neden öyle yaptım ki' diye düşünüyorsanız, yaşadığınız ana odaklanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu durum, öğle yemeğinin ardından yaşanan enerji düşüşüyle daha da zor bir hal alır. Bunun için meditasyon ilk seçeneğiniz olmalı. Basit egzersizler, sayesinde zihin yükünden kurtulmanızı sağlayan yöntem, zekanızı kuvvetlendirmenizi de sağlar. Meditasyon sayesinde stresten kurtulmak için loş bir odaya da ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken iş yerinizdeki sandalyenizde rahat bir pozisyona geçip, gözlerinizi kapatıp, derin derin nefes almak."

Gülümsemenin karşı taraf için 'Sizi seviyorum, beni mutlu ediyorsunuz veya sizi gördüğüm için bahtiyarım' manasına geldiğini anlatan Psikolog Dalan, "Öyle samimi ve sıcak olun ki her sıktığınız ele ruhunuzu da katın. Zira; kısacık ana sığan gülümseme bir hafızada ömür boyu kalabilir. Ayrıca gülümsemenin insana hiçbir masrafı yoktur. Bu kadar basit bir sermaye ile elde edebileceğimiz kazançlar oldukça fazladır. Hiç kimse gülümsemenin getireceği faydaları reddedecek kadar zengin değildir. Hiç kimse gülümsediği için fakir düşmez. Gülümseme korkaklara güç, kederlilere neşe, hastalara sıhhat olur. Gülümsemek yorgunlukları dindirir. Onu satın alamazsınız, onu dilenemezsiniz, onu çalamazsınız. Onu ancak birisi size gönül rızasıyla verebilir. İçten gelmeyen bir gülümsemenin de kimseye faydası olmaz. Size gülümseyemeyen birisine rastlarsanız siz gülümsemenizi esirgemeyiniz. Çünkü gülümsemeye en çok ihtiyacı olanlar gülümseyemeyenlerdi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious