Sabah ve atv'ye TMSF el koydu

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Medya Grubu ve Merkez Grubu’nun aralarında Sabah ve ATV’nin de bulunduğu 63 şirketinin yönetimine TMSF el koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapılan açıklamada, “Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında imzalanmış olan gizli sözleşmelerin ortaya çıkması sonucunda, Medya ve Merkez Grubu’nun medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin yönetim ve denetimleri Fon tarafından devralınmıştır” denildi

Türk medyasında dün bir deprem yaşandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu’nun (Turgay Ciner Grubu) aralarında atv, Sabah, Kanal1, Aktüel, Takvim, Fotomaç ve Yeni Asır gibi basın ve yayın kuruluşlarının da bulunduğu 63 şirketinin yönetimine el koydu. TMSF’den yapılan yazılı açıklamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerinin fon tarafından devralındığı belirtildi.

GİZLİ SÖZLEŞME TESPİT EDİLDİ

Fondan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Etibank’ın hakim ortağı Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında imzalanmış olan gizli sözleşmelerin yeni ortaya çıkması sonucunda, Bilgin ve Merkez Grubu’nun medya sektöründe faaliyet gösteren 63 adet şirketinin yönetim ve denetimleri 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca TMSF tarafından devralınmıştır. Dinç Bilgin ile Merkez Grubu’nun doğrudan veya dolaylı hakim ortağı Turgay Ciner arasında imzalanan 1 Ekim 2002 tarihli lisans sözleşmeleri, Fon ile Medya grubu arasında imzalanan 17 Kasım 2003 tarihli ve Fon, Medya ve Merkez Grubu firmaları arasında imzalanan 3 Mayıs 2005 tarihli protokollerin imzası aşamasında mevcut olduğu halde protokol taraflarınca Fon’un bilgisinden gizlenen 12 Haziran 2002 tarihli protokol ve 8 Ağustos 2002 tarihli sözleşmeler, Fon tarafından muvafakat verilen satış ve devir protokollerini geçersiz hale getirmiştir” denildi.

HİLE İLE FON YANILTILDI

“Bu hukuki durum karşısında, Dinç Bilgin’in Merkez grubu da dahil olmak üzere yukarıda zikredilen protokollere konu mal, hak ve varlıklardan oluşan tüm Medya sektöründe Turgay Ciner ile ortak olduğu, 1 Ekim 2002 tarihli ilk lisans sözleşmelerinden itibaren başlayan bu sürecin tamamında ortak hareket ettikleri, hileye dayalı ve muvazaalı işlemlerle Fon’u yanılttıkları belgelenmiştir” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şöyle devam edildi: “Bu nedenle, Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimleri fon tarafından devralınmıştır.”

BİLGİN VE CİNER GİZLİ ORTAKMIŞ

TMSF tarafından yapılan açıklamada, Ciner ve Bilgin arasında, 12 Haziran 2002 ve 8 Ağustos 2002’de iki gizli sözleşmenin mevcut olduğu ifade edildi. Gizli sözleşmelerin ortaya çıkmasında, Bilgin’in bizzat rolü olduğu iddia ediliyor. Bilgin’in TMSF’ye Ciner’den alacaklarını alamadığı gerekçesiyle şikayette bulunduğu ve belgeleri de sunduğu kaydediliyor.

KURMAYLARI İLE PAZAR MESAİSİ YAPTI

Bu arada, dün akşam saatlerinde, TMSF Başkanı Ertürk’ün kurmayları ile birlikte ‘pazar mesaisi’ yaptığı öğrenildi. Ahmet Ertürk’ün, devralmayla ilgili olarak, bugün bir açıklama yapması bekleniyor. Öte yandan, TMSF’nin yönetimi devralması sonrasında Sabah’ın künyesinin değiştirildiği ve Turgay Ciner ile Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ ve İcra Kurulu Başkanı Kenan Sönmez ile diğer bazı yöneticilerin isimlerinin künyeden çıkarıldığı belirtildi. TMSF yetkililerinin hazırladığı yeni künyede, ”Yayın Sahibi Merkez Gazete Dergi Basım Yayıncılık, Medya Grup Başkanı Yavuz Onursal” olarak değiştirilirken, Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı ve diğer yazı kadrosunun, künyede aynen korunduğu kaydedildi.

TMSF BAŞKANI ERTÜRK İŞARETİNİ VERMİŞTİ

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, 28 Mart günü çıkan bir söyleşide Sabah ile olan anlaşmanın bozulabileceği işaretini şu sözlerle vermişti: “Belge gizleyenle anlaşmayı bozar, malını katlamalı fiyata satarız.” CNNTürk televizyonunda Enis Berberoğlu, Bilal Çetin ve Yiğit Bulut’un sorularını yanıtlayan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, protokollerin eldeki verilere göre yapıldığını belirtirken, “Ama ortaya daha sonra bilmediğimiz ya da gizlenmiş bir ilişki, mal var varlığı çıkarsa o protokol geçersiz olur” demişti.

BİRKAÇ KATINA SATARIZ

Ertürk, böyle bir durumda kamu menfaatini gözeterek eldeki değerleri birkaç katına satacaklarını ifade etmişti. Söyleşide, bugüne kadar yaptıkları protokollerle ilgili bilgiler veren Ertürk, Etibank konusuna da değinmiş ve şunları söylemişti: “Etibank’ta ilginç bir durum var. Bankanın varlıklarıyla bir kısmı bize geçti. Bir kısmını bir satış sözleşmesi ile sattık ama henüz Dinç Bilgin Grubu’yla bir protokol imzalayamadık. Orada aslında son aşamadayız, birtakım gelişmeler olabilir.”

SAHİPLİĞİ 2 YIL SÜRDÜ

2003’ten 2005’e kadar Sabah Gazetesi ve atv’nin lisans haklarını elinde bulunduran Turgay Ciner, 2005’in Mayıs ayında TMSF ile toplam 433 milyon dolar ödeme karşılığı anlaşarak, bu iki kuruluşun sahibi olmuştu. Dün, TMSF’nin şirket yönetimini devralmasıyla birlikte, Ciner’in sahipliği yaklaşık 2 yıl sürmüş oldu. Ciner Şirketler Grubu’nun patronu Turgay Ciner, batık Etibank’ın 2000’de TMSF’ye devri sonrası, bankanın hakim ortağı Dinç Bilgin’e ait Medya Grubu şirketlerinin lisans haklarını 2003’te Fon ile yapılan protokol ile 15 yıl süreli olarak satın almıştı. Böylece “kiracı” olarak medya sektörüne giriş yapan Turgay Ciner, 2005 yılında ise TMSF ile anlaşarak Sabah ve atv’nin sahibi olmuştu. 2003’te yapılan anlaşmaya göre, Ciner, Sabah Gazetesi ve atv’yi yıllık 10 milyon dolar kirayla işletiyordu.

433 MİLYON DOLARA ALMIŞTI

2005’in Mayıs ayında, TMSF bir açıklama yaparak, Dinç Bilgin’in borçlarına karşılık el koyduğu Sabah Gazetesi ve atv’nin satışı için, bu kuruluşların kiracısı konumundaki, Merkez Grubu’nun patronu işadamı Turgay Ciner ile anlaştığını açıkladı. Turgay Ciner’in TMSF’ye 10 yılda ve altı aylık taksitler halinde toplam 433 milyon dolar ödemesini öngören anlaşmayla birlikte, Turgay Ciner, Sabah Gazetesi ve atv’nin resmen sahibi olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious