Sabah yönetiminden sendikaya uyarı

Sabah yönetiminden sendikaya uyarı.13173
  • Giriş : 13.02.2009 / 23:50:00
  • Güncelleme : 14.02.2009 / 00:04:18

Turkuvaz Grubu Yönetim Kurulu Danışmanı Ahmet Tezcan, Sabah'ta süren grevle ilgili Türkiye Gazeteciler Sendikası yönetimine çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Turkuvaz Grubu Yönetim Kurulu Danışmanı Ahmet Tezcan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi ile görüşmesinde ''TGS'nin hiçbir çalışanın katılmayacağı bir grevi başlatarak sonuç almasının mümkün olmadığını, sonuçsuz bir grevin ise sendikanın kapısına kilit vurmasına kadar gidecek bir erime sürecini başlatabileceğini belirtiğini'' bildirdi.

Tezcan, yaptığı yazılı açıklamada, ATV ve Sabah'ta başlatılan grevle ilgili isminin geçtiği hususlarda açıklama yapma ihtiyacı hissettiğini belirterek, TGS ile yapılan görüşmelerde hiçbir resmi görev ve yetkisinin bulunmadığını vurguladı.

Türk-İş Genel Başkanı ve bazı üst düzey yöneticilerinin ricası üzerine görüştüğü TGS Genel Başkanı İpekçi'nin kendisinden, sendika ve Turkuvaz Grubu yönetimi arasında ara buluculuk yapmasını istediğini, gruptaki görevinin yönetimsel olmadığını, her iki tarafa da sadece kişisel düşünce, tavsiye ve önerilerini sunabileceğini söylediğini ifade etti.

Tezcan, İpekçi'ye grup çalışanlarıyla göreve geldiği günden bu yana yaptığı görüşmelerden edindiği izlenimleri aktardığını belirterek, şunları kaydetti:

''Sayın İpekçi ile görüşmemizde, Kişisel düşüncelerim olarak Gazeteciler Sendikası'nın mutlaka var olması gerektiğini, ancak klasik ücret sendikacılığı anlayışını terk ederek, çağdaş partner sendikacılık anlayışına yönelerek güçlenmesinin kaçınılmaz olduğunu, taleplerinde ücret politikasını değil editoryal bağımsızlık arayışlarını öncelemesinin daha doğru olacağını anlattım.

Durum böyle iken, TGS'nin hiçbir çalışanının katılmayacağı bir grevi başlatarak sonuç almasının mümkün olmadığını, sonuçsuz bir grevin ise sendikanın kapısına kilit vurmasına kadar gidecek bir erime sürecini başlatabileceğini belirttim.''

-''KİŞİSEL ÖNERİDE BULUNDUM''-

İpekçi ile görüşmesinde sorunun çözümüne ilişkin kişisel öneride de bulunduğunu anlatan Tezcan, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun, bu öneriye çok olumlu yaklaştığını, önerinin Turkuvaz yönetimi tarafından da ilgiyle karşılandığını belirtti.

Tezcan, TGS Genel Başkanı İpekçi'nin tek taraflı bir grev iptalini yapamayacağını söylediğini ve daha önce üzerinde mutabık kalınan bir takım maddelerle beraber yeni bir müzakere yapılıp toplu sözleşme imzalanmasında ısrarcı olduğunu ifade etti.

Ahmet Tezcan, İpekçi'nin bu yaklaşımının grup yönetimi tarafından kabul edilmediğini anlatarak, tarihi bir fırsatın ''günü kurtarmak'' adına kaçırıldığı kanaatini taşıdığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*