Sabah yürüyüşü yapanlar dikkat!

Sabah yürüyüşü yapanlar dikkat!.20114
  • Giriş : 15.07.2008 / 11:50:00

Sabahla öğlen saatleri arasının kalp krizi için en riskli zaman olduğu, hem kalp hastaları hem de sağlıklı insanlar için yürüyüşe en uygun saatin akşam saatleri olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Girişimsel Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, koroner kalp hastalarının her gün yürüyüş yapmaları gerektiğini belirtti.

Sabah saatlerinde değil havanın serin olduğu akşam saatlerinde yürüyüşü önerdiklerini ifade eden Prof. Dr. Özdemir, "Hastalarımıza saat 19.00 gibi yemek yemelerini, bir iki saat dinlendikten sonra saat 21.00'de yürüyüş yapmalarını öneriyoruz. Böylelikle çok fazla tok karınla yürümemiş de oluyorlar. Sadece sıcakların yoğun olduğu yaz aylarında değil kış mevsiminde de sabah saatlerinde yürüyüş önermiyoruz. Sabah saatleri kan akışının en az olduğu, tansiyonun en yüksek olduğu dönemdir" dedi.

Tansiyonu olan hastaların sıcak havalarda tuzlu yemekten kaçınmaları, bol bol sıvı almaları gerektiğini ifade eden Özdemir, "İkinci önemli faktör de sigara. Sigara doğrudan sıcakla bağlantılı olmayabilir ama sıcak havalarda sigaranın azaltması gerekiyor" diye konuştu.

Şeker hastalarının meyve yerken dikkat etmeleri gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Özdemir, "Meyvelerden aldığımız şekerin şeker hastalarına zarar vermediği kabul edilir ancak yine de dozunu kaçırmamak gerekir" dedi.

Kolesterolün de risk faktörlerinden olduğuna işaret eden Özdemir, şöyle konuştu:

"Yaz aylarında sık sık piknik yapılıyor. Koroner kalp hastaları makul beslenmeli, kırmızı et yemeli ancak yağsız kısmından yemeli. Sıcakların bunaltıcı etkisiyle damarlar genişliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*