Sabah'a el koymada sürpiz belge

Sabah'a el koymada sürpiz belge.15114
  • Giriş : 01.04.2008 / 23:02:00

Sabah ve Atv'ye el konulmasına neden olan ve Bilgin ile Ciner arasında imzalanmış belgeyi geçersiz kılan "Teslim ve imha protokolü'nün gerçek olduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şişli Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Mecit Ceylan, sabah ve Atv'ye el konulmasına neden olan Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında imzalanmış olan belgeyi geçersiz kılan "Teslim ve imha protokolü'nün gerçek olduğunu tespit etti.

Ceylan, "Teslim ve imha protokolü"nün altındaki imzaların sahte olduğunu ileri süren Dinç Bilgin ve Önay Bilgin hakkında da (Turgay Ciner'e) iftira atma suçundan 2 ile 4 yıl hapis istemiyle dava açılmasını talep etti...
Gazeteport'un 29/5/2007 tarihinde ilk kez kamuoyuna açıkladığı belgenin önemi Sabah ve atv'ye el konulma sürecini çok yakından ilgilendiriyordu.
Dinç Bilgin yaklaşık bir yıl önce TMSF'ye başvurarak, Turgay Ciner ile arasında gizlilik kaydıyla bir sözleşme imzalandığını ve Sabah ve atv ortaklığının devam ettiğini ileri sürmüş ve elindeki belgeyi TMSF'ye teslim etmişti.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk de belgeye dayanarak Turgay Ciner'e ait Merkez Grubu şirketlerine (Sabah ve atv de dahil) el koymuştu. Ciner grubu ise Bilgin ile böyle bir sözleşme düzenlediklerini ancak bu sözleşmenin TMSF ile kendi aralarında imzalanmış protokol öncesinde iptal edildiğini ileri sürmüştü.

Ciner grubu ortaklık belgesini iptal eden "Teslim ve İmha Protokolü'nü de Şişli Savcılığına teslim etmişti.

Bu belge Dinç Bilgin'in iddialarının asılsız olduğunu ortaya koyuyordu. Ancak bu noktada sürpriz bir gelişme yaşandı ve Dinç Bilgin ve oğlu Önay Bilgin savcılığa başvurdu. "Kendilerinin böyle bir belgeye imza atmadıklarını" belirterek, Turgay Ciner ve Grup yöneticilerinden Kenan Tekdağ hakkında sahtecilik suçlamasında bulundu.
Gazeteport'un edindiği bilgiye göre Mecit Ceylan soruşturmayı tamamladı. Buna göre, Ciner Grubu'nun sunduğu belgelerin altındaki imzaların Dinç bilgin ve Önay Bilgin'e ait olduğu ve Ciner grubu ile Bilgin Ailesi arasındaki ortaklık anlaşmasının TMSF ile yapılan protokol öncesinde bittiği ispatlandı.

Ceylan bu noktada Bilgin ailesi hakkında iftira atma suçuyla dava açılmasını istedi.
Ciner Grubu'nun yargıya sunduğu belgenin gerçek çıkması, TMSF'nin Sabah ve atv'ye hukuken geçersiz olan bir belgeyle el koyduğunu ortaya çıkardı.

Bir başka deyişle, TMSF, Ciner Grubu'nun elindeki Sabah ve atv'ye Dinç Bilgin'in elindeki yanıltıcı ve gerçeği yansıtmayan belgeyle el koyduğu anlaşıldı. Bu noktada Ciner Grubu'nun tekrar Sabah ve atv'ye dönme ihtimali şu anda yok. Çünkü Ciner Grubu bu haksızlığı bölge idari mahkemesinde ispatlamış olmasına rağmen "devletle kavga edilmez" prensibini ileri sürerek TMSF ile anlaşmıştı...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious