Sabancı, Türkiye'nin en büyük üçüncü çeşmesini restore etti

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 16.04.2010 / 10:26:47

Sabancı Holding, Osmanlı çeşme mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Tophane Meydan Çeşmesi'ni restore ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tophane Meydan Çeşmesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Gıda ve Perakendecilik Grup Başkanı Haluk Dinçer ve GıdaSA İçecek Genel Müdürü Adnan Erem ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle, yeniden hizmete girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada İstanbul'da binden fazla çeşme bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi. Bu eserlerin Türk medeniyetinin simgesi olduğunu belirten Topbaş, ''Bunlar aynı zamanda bu kentteki ve ülkedeki kimliklerimiz, tapularımızdır. Bu eserleri ne kadar iyi korursak, varlığımızı o denli geleceğe taşımış oluruz'' dedi. Sabancı Holding'in kültürel çalışmalara imza attığını ve Tophane Meydan Çeşmesi'ni de restore ettirdiğini belirten Topbaş, bu örneklerin çoğaltılmasını istedi. Topbaş, "Bu kente bizim de katkımız olsun" diyenlerin harekete geçmesi gerektiğini dile getirerek, onarılacak bir çok eserin beklediğine işaret etti. Topbaş, Sabancı Holding'in Kabataş Çeşmesi'ni ve onun ardından Eminönü'nde bulunan bir çeşmeyi de restore ettireceğini ifade etti.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'da yaptığı konuşmada, her yıl bir tarihi çeşmeyi halkın hizmetine sunmaya devam edeceklerini, üstlendikleri bu sosyal sorumluluğu önümüzdeki yıllarda da sürdüreceklerini belirtti. 300 yıllık çok önemli bir çeşmeyi restore etmekten dolayı memnuniyet duyduklarını söyleyen Sabancı, ''Ancak yapılması kadar yapılanların korunması da çok önemli. Bu yapılanların kıymetinin bilinmesi lazım. Sayın Topbaş'a, birinci çeşmeyi teslim ederken ikinci çeşmeyi de restore ettirme sözü verdik'' dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında Kadir Topbaş, Sabancı ve diğer yetkililerin katılımı ile çeşmenin açılışı gerçekleşktirildi.Çeşmeye bağlı büyük kurdeleyi Sabancı ile birlikte çözen Topbaş çeşmeyi açarak bir müddet akmasını sağladı. Kendisine verilen bardağı çalkalayan Topbaş, doldurduğu bardağı Güler Sabancı'ya ikram etti. Ardından bir bardak da kendisi alarak çeşmeden ilk suyu içti.

Türkiye'nin 3. büyük meydan çeşmesi olan Tophane Meydan Çeşmesi, 1732 yılında 1. Mahmut'un emri ile 76 bin kuruş 84 akçe harcanarak Gümrük Emini olan Ahmed Ağa tarafından yapıldı. Yapımından sonra iki kez bakımdan geçirilen çeşme, Saka Su tarafından restore edilerek yeniden hizmete sunuldu. Tophane Meydan Çeşmesi restorasyonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden 3 kişi, Taç Vakfı'ndan 28 kişi, İski'den 4 kişi, Vakıflar il Müdürlüğü'nden 3 kişi başta olmak üzere toplam 65 kişi görev aldı. Çeşmenin restorasyon çalışmasında 15 mimar ve 4 hat sanatı ustası görev aldı. Yapım çalışmalarında 740 metrekare kurşun, 40 metrekare 23 ayar altın varak ve 20 adet aydınlatma armatürü kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious