Sabancı ailesinden mesaj!

Sabancı ailesinden mesaj!.17225
  • Giriş : 12.02.2009 / 11:00:00

Şevket Sabancı ve aile üyeleri, 1.1 milyar dolar tutarındaki Sabancı Holding ve Akbank hissesini, satış için kote ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sabancı Holding, "Yönetimde olmayan hissedarların kendi takdiri" derken, hissedar Emine Kamışlı "Satma niyetimiz yok" açıklaması yaptı..

Türkiye'nin en büyük sanayi ve finans kuruluşlarının yer aldığı Sabancı Topluluğu'nda dün ayrılık rüzgarları esti. Önce, Sabancı Holding ve Akbank'ın borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin bir kısmının 10 ile 20 yıllık dönemi kapsayan bir sürede satışı için Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvuru yapıldığı haberi borsaya bildirildi. Duyuruyla, hissedarların toplam yüzde 8.37'lik Akbank ve yüzde 15.83'lük Sabancı Holding hissesi satacağı bilgisi verildi. Topluluk Başkanı Sakıp Sabancı'nın 2004'te vefatından sonra aile üyelerinden bazıları, kendi işlerini kurmak üzere yönetimden ve şirketlerden kopmuşlardı. 5 yıl sonra bu kez Sabancı Topluluğu'nu büyüten ailede hayatta kalan iki kardeşten Şevket Sabancı ile merhum Hacı Sabancı'nın aile üyeleri borsada işlem görmeyen Sabancı Holding ve Akbank hisselerini kote ettirmek için başvurdu.

1.1 MİLYAR $'LIK SATIŞ

Ancak hisselerini kote edenlerden Şevket Sabancı'nın kızı Emine Kamışlı, satma niyetlerinin olmadığını söyledi. Yapılan bildirime göre, Sabancı ailesinin 7 üyesi Akbank, 4 üyesi de Sabancı Holding paylarını kayda aldırdı. Açıklama, Sabancı Holding ve Akbank hisselerinde keskin düşüşe neden oldu. Bu arada satış dün yapılsaydı Akbank'ın yüzde 8.37'lik hissesi 1 milyar 64 milyon TL (649 milyon dolar), Sabancı Holding'in yüzde 15.9'luk hissesi 753 milyon TL'den (459 milyon dolar) satılacaktı. Bu arada satış olursa aile fertlerinin holdingte payı kalmayacak.

6 erkek çocuklu aile Sabancı'yı yarattı

Sabancı Topluluğu, Hacı Ömer Sabancı tarafından kuruldu. Kayseri'nin küçük bir köyü Akçakaya'da doğan Hacı Ömer, 13 yaşında babasını kaybettikten sonra talihini denemek için pamuk diyarı Adana'ya göç etti. 1928 yılında Sadıka Hanım'la evlendi ve İhsan, Sakıp, Hacı, Şevket, Erol ve Özdemir adında altı erkek çocuk sahibi oldu. Sakıp Sabancı döneminde hızlı gelişip sonu SA ile biten pek çok şirket kuruldu. Topluluk, Güler Sabancı'nın kaptanlığında yoluna devam ediyor.

'Kontrole sahip olmayanların takdiri'

Sabancı Holding hisse satışına yönelik bildirimin ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: "Holdingin kontrolüne sahip olan Sabancı Ailesi üyeleri Sabancı Holding Yönetim Kurulu'nda temsil edilmekte ve holdingin yönetiminde uzun vadeli değer yaratmak için birlikte hareket etmekte. Yönetimde olmayan hissedarların hisse satışına yönelik kararları kendi takdirleridir. Bu tip kararlar hisse fiyatını kısa vadede etkilemektedir."

'Açıklama çok şıktı satış düşünmüyoruz'

Şevket Sabancı'nın kızı Emine Kamışlı ise, SABAH'a yaptığı açıklamada, operasyonun satış değil hisse kotasyonu olduğunu vurgulayarak, "Bir formalite eksikliğiydi. Eğer satışı düşünsek, borsaya kote ettirmeden de satabilirdik. Hiçbir zaman hisse satışı düşünmedik. Dünya borsalarının düştüğü bir dönemde böyle bir satışı yapmaya kalksak, bizim borsa bunu kaldıramazdı" dedi. Kamışlı, holding açıklamasını ise, 'çok şık' olarak niteledi.

İlk Ali Sabancı ve Emine Kamışlı koptu

Ali Sabancı ve Emine Kamışlı 2000 yılında Holding'deki görevlerini bırakarak kendi işlerini kurdular. Babaları Şevket Sabancı'yı da yanlarına alan iki kardeş, Esas Holding ile aralarında Pegasus, Medline, Peyman'ın da bulunduğu 13 şirketi bünyesinde barındıran bir topluluk oluşturdu.

Demir Sabancı 2005'te hisselerini sattı

Suikast sonucu hayatını kaybeden Özdemir Sabancı'nın oğlu Demir Sabancı, Sakıp Sabancı'nın ölümünden sonra Eylül 2004'te Holding'deki Perakende Grup Başkanlığı'ndan ayrıldı. Demir Sabancı, 2005 başında da satışa çıkardığı yüzde 5 holding hissesini 250 milyon dolara yabancı fonlara sattı. Elde ettiği kaynakla Dixons'ı getirdi.

Ömer Sabancı inşaat ve turizme girdi

Bir dönem TÜSİAD Başkanlığı yapan Ömer Sabancı da topluluk dışında kendi işini kuranlar arasına katıldı. Demir Sabancı ve Yalçın Sabancı ile ortak havacılık sektöründe faaliyet gösteren DÖYSA isimli şirket kurdu. Yine Demir Sabancı ve Ali Sabancı ortaklığıyla kurduğu ODEA isimli inşaat ve turizm sektörüne girdi. Sabancı'nın, Düzce'de polimer ürünler imal eden Odesa şirketi de var.

Borsa'da bir panik yaşandı

Tuncay Turşucu Meksa Menkul Değerler
Bahsi geçen satış tutarı sermayenin yüzde 8-9'una denk geliyor. Bunun için belirlenen süre uzun olsa da piyasalar buna bakmaz, fiyatlar. Sabah Sabancı Holding ve Akbank hisselerine gelen satışlar tam bir panik satışıydı. Gün ortalarında hisseler biraz daha dengelendi. Ancak yatırımcılar şimdi durum değerlendirmesi yapacak. Henüz kararını vermemiş fonlar olabilir. Satış kararı durumunda ikinci dalga yaşanabilir.

Büyük fonlar çekinebilir

Murat Salar A Yatırım Gn. Md. Yrd.
Son açıklamalar elbette beklentiler dahilinde değildi. Bu nedenle önce bir panik satışı yaşandı. Önümüzdeki dönemde bu hisseler için potansiyel alıcılar borsadan hisse almaktan çekinebilir. Çünkü, satış yapacak ortaklardan blok halinde hisse almak daha cazip olabilir. Bu büyük fonlar için de geçerli. Borsadan alım yapacak bir yatırımcı şimdi "Ortaklar hisse satabilir" endişesi yaşayacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*