Sabancı: Belirsizlik 5-6 ay içinde kalkacak

Sabancı: Belirsizlik 5-6 ay içinde kalkacak.9779
  • Giriş : 02.05.2008 / 15:47:00

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’deki belirsizliğin 5-6 ay içerisinde ortadan kalkacağı belirtirken, “Yaşanan zorluklara karşın Türk ekonomisinin temel yapılarında büyük değişiklik yok” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabancı, CNBC Europe kanalından yayınlanan Squawk Box Europe programına konuk oldu ve Geoff Cutmore’un sorularını yanıtladı.

TÜRKİYE’DEKİ BELİRSİZLİK 5-6 AY İÇİNDE ORTADAN KALKACAK

Sabancı, kendisine yöneltilen “Bulunduğunuz noktadan ekonomiyi nasıl görüyorsunuz?” sorusu üzerine, “Dünyadaki belirsizlik herkes tarafından biliniyor. Dünyadaki belirsizliğe ek olarak, Türkiye’de de iktidar partisi olan AKP’ye açılan davaya bağlı biraz daha fazla belirsizlik var. Ama bu belirsizliğin 5-6 ay içerisinde ortadan kalkmasını bekliyoruz” dedi.

“Hükümet son birkaç ay içinde doğru olduğunu düşündüğümüz işler yaptı” diyen Sabancı, uzun süredir beklediğimiz Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili çalışmalar tamamlanmasına yönelik adımlar attığını, Avrupa Birliği yolunda önünü çıkan, Türkiye’nin yolda kalmasını sağlayan, Türkiye için çok önem taşıyan, ifade özgürlüğü ile ilgili 301.Madde konusunun çözüldüğünü söyledi.

Sabancı, yeni Ticaret Yasası’nı beklediğini, özelleştirmelerin de başlayacağını kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN TEMEL YAPILARINDA DEĞİŞİKLİK YOK”

Sabancı, grup olarak cari açık, enflasyon ve büyümedeki yavaşlama gibi tüm durumları göz önüne alarak, geçen yıla kıyasla daha düşük büyüme oranlarına göre bir bütçe yaptıklarını ifade etti. Sabancı, “Enflasyonun daha yüksek olacağı doğru. Biz grup olarak yüzde 10 enflasyon bekliyoruz. Tabi ki buna bağlı olarak faiz oranları da daha yüksek olacak. Biz yüzde 4’ün altında büyüme bekliyoruz. Ama Türkiye ekonomisinin temelleri çok fazla değişmedi” dedi.

“BEN ‘HİÇ BİR SORUN YOK’ DEMİYORUM”

Sabancı, cari açığın ekonomiye etkisiyle ilgili bir soruya ise “Bir takım geçici sorunlarımız var. Ama diğer taraftan Merkez Bankası açıkladı. Doğrudan yabancı yatırım konusuna bakılmalı. Son bir kaç ayda ek 7 milyar dolar geliyor. Böyle bir dönemde bile beklediğimiz doğrudan yabancı yatırımın miktarı 11-12 milyar dolardır. Ben ‘hiçbir sorun yok’ demiyorum” yanıtı verdi.

Dünyada enflasyonun yükseldiğini, emtia fiyatlarının arttığını, Türkiye net petrol ithatlatçısı bir ülke olmasının da kendilerini etkilediğini söyleyen Sabancı, “Faiz oranları artıyor ve büyüme geçen yıldan düşük. Ama ekonominin temellerinde büyük değişiklik olmadı. Tüm bu koşullar iyileştiğinde bence Türk ekonomisi tekrar sıçrama yapma gücüne sahiptir” dedi.

Türkiye ekonomisinde geçmişte yaşanan zorlukların kendilerine gelişmekte olan piyasalarda iş yapmayı öğrettiğini vurgulayan sabancı, “Bizim de global olarak başarıyla yürüttüğümüz iki işimiz var. Tabii ki öncelikle sizi global piyasaya taşıyacak teknolojinizin ve markanızın olması gerekiyor” diye konuştu.

HEDEFLERİMİZİ TUTTURDUK

Sabancı, “Ortaklılar yaptığınızı biliyoruz. Bu aralara hangi konuda arayışınız var?” sorusu üzerine de, şu yanıtı verdi:

“Grubumla ilgili olarak ilk üç aylık sonuçlarımızla hedeflerimizi tutturduğumuzu söyleyebilirim. Geçen yıl yüzde 20 büyüdük, bu yıl yüzde 12 bekliyoruz ve hedeflerimizle paralel ilerliyoruz. Grubumuzun öncelikli büyüme alanlarından ikisi enerji ve perakendedir. Enerji tarafında, hükümet dağıtım konusunda özelleştirme planını açıkladı ve bu konuyla yakından ilgiliyiz. Enerji yatırımları konusunda Temmuz- Ağustos aylarında faizin memnun edici seviyelerde bulunduğu dönemde başarılı kredi anlaşmaları yaptık. Sonuç olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious