Sabancı: 'hava yolu sayısı azalacak'

Sabancı: 'hava yolu sayısı azalacak'.15217
  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Her konuda olduğu gibi bu sektörde de kantarın topuzunu kaçırdık” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, hava yolu taşımacılığının bu yılın moda sektörü olduğunu, sektöre birileri girerken arkasından hemen başkalarının da girdiğini söyledi. Ankara'da sivil havacılığa yeni lisans almak için başvuranlar olduğunu ifade eden Sabancı, “Her konuda olduğu gibi bu sektörde de kantarın topuzunu kaçırdık” diye konuştu.

Sabancı, talepten hızlı olarak arzın gelişmesinin kantarın topuzunu kaçırdığını ifade ederek, “Şahsi kanaatim önümüzdeki iki üç ay içinde kantarın topuzu arzla talebin buluştuğu yerde yeniden dengeye girecek, yani özetle hava yolu sayısı azalacak” dedi.

Sektörde birleşmelerin de yaşanacağını, 18 yerine 3-4 hava yolu kalacağını, Türk Havayolları dışında 40-50 uçağı olan hava yolu şirketlerinin ortaya çıkacağını ifade eden Sabancı, şöyle konuştu: “Bu rekabet nereye kadar gider? Teorik olarak rekabet yolcuya üstüne para vermeye kadar gider. Bu arada verimlilikle birebir bir olay gelişiyor burada. Bizim uçağın yerde kalma süresi 30 dakika. Eskiden bu 45-50 dakikaydı Türkiye'de. 18'in içinde sadece bir hava yolu daha deniyor bizim dışımızda 30 dakikayı. Uçak daha fazla havada kalınca daha fazla ciro yapma potansiyelin var. Bu bir verimlilik. Rekabet böyle faydalar da getiriyor.”

Sabancı, hava yolu taşıyıcılarının artık müşterinin ne istediğine odaklanmak zorunda olduğunu ve müşterinin güvenli uçmak, A'dan B'ye uçmak ve en düşük fiyatla uçmak istediğini ifade etti. Hava yolu olarak uçaklardaki fırınları söktüklerini, çünkü iç hattaki yolcularının ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında uçtuğunu ve sıcak yemek istemediğini belirten Sabancı, fırınları (kullanmadığımız fırını taşımayalım, yakıttan tasarruf edip fiyattan düşelim) diye söktüklerini kaydetti.

Sabancı, rekabetin getirdiği verimliliğin bazılarını yolcuların gördüğünü ifade ederek, “Örneğin ne yiyorsan onun parasını ödüyorsun. Bunu misafir görüyor. Ama uçak 15 dakika daha az yerde kalıyor. Bu da bir verimlilik ancak bu fazla görülmüyor” diye konuştu.

Sabancı, hava yollarında kesinlikle güvenlikle ilgili bir kaygı olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious