Sabancı Holding 10 yıllık stratejik planlar yapıyor

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'de güçlü bir büyüme olduğunu ve üretim ortamının son derece verimli olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinin de Türkiye'nin geleceği için iyi bir dayanak noktası olduğuna işaret eden Sabancı, "İş hayatımda ilk kez, uzun vadeli, 10 yıllık stratejik planlar yapıyor ve bunları uyguluyoruz. Hem Türkiye hem de kendi şirketim için heyecan verici bir dönem" dedi.
Sabancı, küresel faaliyetleri de bulunduğuna dikkat çekerek, ABD ve Güney Amerika'da operasyonları olduğunu ve şimdi de Asya'ya gideceklerini ifade etti.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Cnbc Europe'da yayınlanan 'Squawk Box Europe' programının canlı yayınına katıldı. Güler Sabancı, programda yaptığı konuşmada, iki yıldır şirketin Başkanı olarak, en heyecan verici dönemini yaşadığını belirtti. Sabancı, "Henüz sadece başlangıçtayız, çünkü 2001 yılındaki büyük krizin ardından Türkiye dört yıl gibi kısa bir süre zarfında ekonomik istikrara ulaştı. Sizin de söylediğiniz gibi, yüzde 7'nin üstünde bir büyüme yakaladık ve yüzde 5-6 civarında bir büyüme de bu yıl bekleniyor. AB üyelik müzakereleri de Türkiye'nin geleceği için iyi bir dayanak noktası. İş hayatımda ilk kez, uzun vadeli, 10 yıllık stratejik planlar yapıyor ve bunları uyguluyoruz. Hem Türkiye hem de kendi şirketim için heyecan verici bir dönem" dedi.

Bankacılık faaliyetlerine de temas eden Sabancı, ilgili çevrelerce iyi bilinen Akbank'ın çok iyi gittiğini belirterek, bankanın, Türkiye'nin büyüme oranının üzerinde büyümeye ulaştığını vurguladı. Perakendecilik sektöründe ise agresif bir büyüme içinde olduklarını ifade eden Sabancı, Carrefour ile ortaklıkları olduğunu, üç yıl içinde iki kat büyüdüklerini kaydetti.

Güler Sabancı, "Elektronik Perakendeciliğinde yüzde yüz varız; yine üç yıl içinde bugünkü varlığımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Sizin de sözünü ettiğiniz gibi, Çimento İnşaat Sektörü'nün büyümesini ateşleyen inanılmaz bir değer yaratıcı. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerin çoğunda agresif büyüme trendi içindeyiz. Hepimizin bildiği gibi, Çin rekabeti nedeniyle, tekstil biraz kötü durumda; ama onun dışında, gururla söylüyorum ki, ülkemde güçlü bir büyüme var ve Türkiye'deki üretim ortamı da son derece verimli, ki bu verimlilikle de gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmasında; yerel bir firma olmadıklarına dikkat çeken Sabancı, çimento gibi, lastik gibi, faaliyetlerin çoğunun bölgesel oyuncular olduğunu belirterek, "Küresel faaliyetlerimiz de bulunuyor; dünyada bir numara olan bir lastik takviye işimiz var. ABD ve Güney Amerika'da operasyonlarımız var ve şimdi de Asya'ya gidiyoruz. Tek yaptığımız, işin gerektirdiğini yerine getirmektir. Işimiz bölgesel olmayı, küresel olmayı gerektiriyorsa, oluruz. Ama yerel fırsatlar varsa, elbette onlara öncelik veririz. Küresel ile yereli birbirine karşıt şekilde koyan genel bir stratejimiz yok. Yaptığımız, işin gerektirdiğini yerine getirmektir" dedi.

Konuşmasında, hükümete de işaret eden Bayan Sabancı, enflasyon rakamlarına bakıldığında, hakkını teslim etmek gerektiğini, hükümetin çok iyi iş çıkardığının görüldüğünü kaydetti. Sabancı, şöyle dedi:

"IMF'nin yardımıyla, AB üyeliğinin yardımıyla, 3-4 yıl içinde yüzde 70'lerden yüzde 7'ye inen bir enflasyon görmekteyiz. Bu inanılmaz bir hikaye; ancak, arkasında finansal disipline dair çok iyi ve ciddi kotarılmış bir iş yatıyor. Bu noktadan bir geriye dönüş beklemiyoruz çünkü Türk Ekonomisi 2001 krizinden bu yana çok olumlu gelişmeler kaydetti. Yüksek enflasyonu yaratan unsurlar artık varlık göstermiyor. Bu bir. Şunu söyleyebilirim ki, artık böyle birşey beklemiyoruz. Ve elbette rakamlar; evet ülkemdeki rakamlar çok iyi, ama şunu da unutmayın ki, kişi başına düşen gelir bu yıl ancak 5 binin üzerine çıktı. Daha gidecek çok yolumuz var. Baştaki sorunuza yanıt vermek gerekirse; bu henüz başlangıç."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious