Sabancı Müzesi 8 Mart'ta kadınlara ücretsiz

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tüm kadınlara ücretsiz giriş imkanı sunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadınlar, 8 Mart'ta müzede, Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 'Cengizhan ve Mirasçıları: Büyük Moğol İmparatorluğu' sergisini ücretsiz gezebilecek.

8 Nisan'a kadar ziyarete açık olan sergide, Moğolistan'ın en önemli müzeleriyle Asya ve Avrupa'nın başlıca koleksiyonlarından ve Türkiye'deki çeşitli müzelerden derlenen, bazıları ilk kez gün ışığına çıkan 600 eser yer alıyor.

Sergide, tarihte en geniş topraklara yayılan bir dünya imparatorluğunun öyküsü, en yeni arkeolojik keşifler, hazine parçaları, muhteşem silah ve zırhlar, minyatürlü elyazmaları, eski haritalar, tekstil ya da seramik eserler ve Moğol Budizmi'nin rengarenk dünyasını tanıtan nadir dinsel objelerle anlatılıyor.

38 koleksiyon ve 600'ü aşkın eser

Topkapı Sarayı ve Süleymaniye Kütüphanesi'nden Türk koleksiyonları ile birleşen sergide 38 değişik koleksiyon ve 600'ü aşkın eser sergileniyor.

Dünya tarihinin en büyük, en güçlü ve toprakları en geniş devleti Moğol İmparatorluğu'nun kuruluşunun 800'üncü yılında gerçekleşen sergide imparatorluğun öyküsü, en yeni arkeolojik keşifler, hazine parçaları, muhteşem silah ve zırhlar, minyatürlü elyazmaları, eski haritalar, tekstil ya da seramik eserler ve Moğol Budizmi'nin rengarenk dünyasını tanıtan nadir dinsel objelerle anlatılıyor.

Sergide Cengiz Han'ın en çok bilinen portresi, ülkeyi bir uçtan öte yana geçmeyi kolaylaştıran 'payza' adı verilen pasaport, devletin yetkisini temsil eden dokuz tuğ ile orduyu temsil eden kara tuğ, Papa IV İnnocento'nun Moğolları barışa davet eden ve artık Hıristiyan topraklarına saldırmaması ricasını içeren mektubuna Güyük Han'ın verdiği cevap da yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious