Sabancı teklif vermiyor: Migros'u kim alacak?

Sabancı teklif vermiyor: Migros'u kim alacak?.12389
  • Giriş : 07.01.2008 / 18:10:00

Prakende devi Migros'un satışında sona yaklaşılıyor. Koç Holding'in yüzde 51 hissesinin satışıyla ilgili tekliflerin bu hafta alınması beklenirken Sabancı Holding ve Carrefour Group'un Migros'a teklif vermeyeceklerini açıklaması ile gözler yabancı alıcıla

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

JP Morgan, bu ayın ortasında tekliflerden kısa liste oluşturacak. Migros’ta satışın Ocak sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Satış kapsamında neler var?

Migros’un iştiraklerinden Tat Konserve (yüzde 3), Koç Finansal Hizmetler (yüzde 0.37), Koçtaş Yapı Market (yüzde 9.24) ve Tanı Pazarlama (yüzde 32) satışın dışında tutuluyor. Satışta, 2, çeyrek rakamlarına göre 55 şehirde yer alan 224 Tansaş, 207 Migros, 417 Şok, 8 Makro olmak üzere 877 mağaza bulunuyor. Yurtdışı iştiraklerde satışa dahil olanlar ise Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Makedonya, Bişkek Ramstore’lar.

"Teklif vermeyeceğiz"

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş ve Carrefour, Migros satış sürecinde teklif vermeme kararı aldığını duyurdu. Sabancı Holdingten Borsaya gönderilen yazıda, "Şirketimiz ve Carrefour Group, Migros satış sürecinde teklif vermeme kararı almıştır" denildi.
Migros’taki satış sürecinde daha önce Carlyle, Anadolu Grubu, Ülker ve Kiler de çekildiklerini açıklamıştı.

Dünyanın gözü bu satışta

Öte yandan Financial Times gazetesi, Migros için bu hafta tekliflerin alınacağını, tekliflerin 4 milyar doları bulabileceğini belirtirken 'favori'nin Carrefour olduğunu öne sürdü. Ekonomi gazetesi Financial Times, 'Teklif vericiler, Türk zinciri için kuyruğa girdi' başlıklı haberinde Koç grubunun, Türkiye’nin en büyük market zinciri olan Migros’taki yüzde 51’lik bir payını satacağını belirtti.
Bu hafta Migros için tekliflerin alınacağını kaydeden gazete, tekliflerin 4 milyar dolar civarında olması beklendiğini de ifade etti. Bunun, borsaya kayıtlı şirketlerin arasında en büyük alımdan biri olabileceği yorumunu yapan gazete, kredi daralmasından sonra gerçekleşecek olan satışın bir test oluşturacağını da belirtti.
Türkiye’de 561 mağazasının olan Fransa’nın Carrefour zincirinin Migros ihalesinde 'favori' gibi değerlendirildiğine dikkat çeken gazete, ihalede Carrefour’un yanısıra, Hırvat Agrokor, geçen yıl Türkiye’de bir UN Ro-Ro şirketini alan Kohlberg Kravis Roberts, Bain Capital ile Turkven ile ortaklık kuran BC Partners’in da yarışacağını anlattı.

Perakende harcamalarında büyük artış

İngiliz gazetesi, özel yabancı şirketlerinin Migros’a olan ilgisini, Türkiye’de perakende harcamalarındaki son dönemde sağlanan büyük artış ve ülkenin genç kuşağında daha kentsel bir tüketim kültürünün ortaya çıkması gibi faktörlere bağladı. Gazete, Türkiye’nin ekonomisine ilişkin olarak da şu değerlendirmesini yaptı:
“Gözlemciler, Türkiye’nin, büyük cari açığı, şişirilmiş varlık fiyatları ve yavaşlayan ekonomik reform nedeniyle diğer yükselen piyasalara göre küresel bir ekonomik yavaşlamaya daha kırılgan olabileceği uyarısını yapıyor." Finanacial Times haberinde Migros’un çok sayıda marketin bulunduğuna dikkat çekilirken de şirketin Türkiye’nin yanısıra Türk cumhuriyetleri, Makedonya ve Rusya’da da faaliyet gösterdiği kaydedildi.
Haberde 1981 yılından beri borsaya kayıtlı olan şirketin hisselerinin değerinin son bir yılda üçte biri arttığına, bunun şirketin piyasa değerini 3.5 milyar dolara çıkarttığı dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious