Sabih Kanadoğlu'ndan uzun süre tartışılacak sözler

Sabih Kanadoğlu'ndan uzun süre tartışılacak sözler.8974
  • Giriş : 14.04.2008 / 20:53:00

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu: "Yüzde 47 değil, yüzde 97 alsan bile bu dava açılır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

-Ergenekon soruşturması Şemdinli gibi olmaya mahkûm
- Yüzde 47 değil, yüzde 97 alsan bile bu dava açılır
- CHP ümit vermiyor; Ertuğrul Günay 'dönek'
- Diyanet, milli bütünlüğü bozuyor

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'ndan Frankfurt'ta ilginç bir yorum geldi. Darbe yapmayı amaçlayan Ergenekon yapılanması ile ilgili konuşan Kanadoğlu, "Ergenekon Soruşturması Şemdinli gibi olmaya mahkum." dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kilitleyen 367 tezinin mucidi eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Almanya'nın Frankfurt kentinde verdiği konferansta çok tartışılacak açıklamalarda bulundu. AK Parti hakkındaki kapatma davasını savunan Kanadoğlu, "Değil yüzde 47, yüzde 97 oy alsa bile bu dava açılır." iddiasında bulundu. Ancak kapatmayı tek başına yeterli görmedi: "Halkın eğitilmesi lazım. Yurttaşları Türkiye'ye kimlerin zarar verdiğini anlayacak duruma getirmeliyiz." Diyanet İşleri Başkanlığı'nı "milli bütünlüğü" bozmakla suçlayan Kanadoğlu, en ilginç yorumu Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturma konusunda yaptı. Savcı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten atılmasıyla sonuçlanan Şemdinli davasını hatırlatan Kanadoğlu, "Ergenekon Soruşturması Şemdinli gibi olmaya mahkum." dedi.

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği'nin davetlisi olarak gittiği Frankfurt'ta önceki gün bir konferans verdi. Kanadoğlu, Marriott Hotel'de düzenlenen ve 'Güncel Anayasa Sorunları' başlığını taşıyan konferansta Türkiye'nin gündemini değerlendirdi. Partilerin kapatılmasını zorlaştıracak anayasa değişikliğine karşı çıkan Kanadoğlu, böyle bir düzenlemenin "AK Parti'nin kapatılması için yeni bir gerekçe" oluşturacağını öne sürdü. Eski Başsavcı, CHP'nin ümit vermediğini ifade ederken, 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti saflarına katılan eski CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay'a "dönek" dedi. Hızını alamayan Kanadoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı da eleştirdi: "Diyanet hilafetin kaldırıldığı gün kuruldu ve milli bütünlüğü sağlamaya yönelikti. Bugün ise Diyanet milli bütünlüğü bozuyor." Başkonsolos ayakta alkışladı Konferansın açış konuşmasını Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Salih Boğaç Güldere yaptı.

Güldere, Kanadoğlu'nun konuşmasını davetlilerle birlikte ayakta alkışladı. Güldere, daha sonra eski Başsavcı ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Konferansta Cumhuriyet Gazetesi ve Ulusal Kanal taraftarları birer stant açtı. Ayrıca 'Güney Hessen Alevi Aydın ve Akademisyenler Grubu" adına bir basın bildirisi dağıtıldı. Bildiride, Ergenekon soruşturması eleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious