Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinde kılıçlar çekiliyor

Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinde kılıçlar çekiliyor.11439
  • Giriş : 09.07.2007 / 11:42:00
  • Güncelleme : 09.07.2007 / 12:06:28

Seçim öncesinde yapılacak son büyük ihale özelliğini taşıyan Sabiha Gökçen için kılıçlar çekiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Havalimanı'ndan sonra İstanbul'un ikinci uluslararası havalimanı olan Sabiha Gökçen için yapılacak ihalede Malezya, Çin, ABD ve Rusya'dan firmalar yarışacak. 2001 yılında hizmete açılan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işletme hakkını 20 yıl süreyle alacak firmanın , dış hatlar terminalinin yolcu uçuş kapasitesini 10 milyon yolcuya çıkarması bekleniyor.

Pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek ihaleye yer gösterme belgesi alan Çukurova-Venedik-Vienna Investment Konsorsiyumu, Malezyalı Kuala Lumpur-Limak ortaklığı, Amerikalı ATMG-Makyol ortaklığı, Esas Holding-TAV Ortaklığı, Fraport -IC Holding ortaklığı, Çelebi-Moskova havalimanı işletmecisi, Sheremetyevo International Airport ortaklığı ve Çinli Haikou Meilan International Airport olmak üzere toplam sekiz konsorsiyumun katılması bekleniyor.

BEKLENTİ 4 MİLYAR DOLAR

Anadolu yakasında yer alan Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na ait Sabiha Gökçen Havaalanı ihalesinin 2 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanıyordu. İhale tarihinin 9 Temmuz'a alınmasının nedeninin, yargı sürecine taşınan Antalya Havaalanı ihalesindeki yeterlilik koşullarının Sabiha Gökçen ihale şartnamesinde de aynen yer alması olduğu iddia edilmişti. Ancak daha sonra bu iddia yetkililerce yalanlanmış ve " katılımcılara ek süre tanımak" gerekçesiyle ihalenin bir hafta sonraya ertelendiği açıklanmıştı.

Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Müdürü İbrahim Büyükyumukoğlu daha önce yaptığı bir açıklamada, ihalede 4 milyar doların üzerinde bir teklifin gelebileceğini söyledi. Buradan elde edilecek kaynak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne gidecek. Havalimanı, 2006'da iç hatlarda 2 milyon 153 bin, dış hatlarda ise 762 bin 893 olmak üzere toplam 2 milyon 916 bin yolcu taşımıştı. Bu yıl ise iç hatlarda 2 milyon, dış hatlarda da 1.5 milyon olmak üzere toplam 3.5 milyon yolcu bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious