Sabiha Gökçen'in kapasitesi arttı

Sabiha Gökçen'in kapasitesi arttı.12847
  • Giriş : 05.08.2008 / 16:15:00

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş (İSG), İç Hatlar Terminalinin kapasitesini iki katına çıkartan ilave tesis binasını hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 20 yıllık işletme hakkını 1 Mayıs 2008'de devralan ISG, Mevcut İç Hatlar Terminali Binasının, hava trafik ve yolcu kapasitesi hacmini karşılayabilmesi için, ilave bir tesisle genişletilmesi kararlaştırıldı. İnşası 59 gün gibi kısa bir sürede tamamlanan ek binayla mevcut İç Hatlar A Terminali'nin yıllık yolcu kapasitesi 2 katına çıktı.

2000 m² taban alanı bulunan mevcut terminalin batı kısmında inşa edilen, 1600 m² taban alanına sahip ilave İç Hatlar Terminal Binası, tamamı ile İç Hatlar Geliş fonksiyonuna tahsis edildi. Yeni bina, yaklaşık 260 m²'lik yolcu karşılama holü, 630 m²'lik bagaj alım holü, kafeterya ve araba kiralama birimlerini içeriyor. İki terminal arasındaki ilave tesis binasının hizmete girmesi ile mevcut İç Hatlar Binası tamamen gidiş fonksiyonuna ayrıldı. İki bina arasındaki bağlantı ise, bir geçiş holü ile sağlandı.

İstanbul Sabiha Gökçen'de yapımı süren yeni dış hatlar terminalinde ise, 96 check � in kontuarı, 30 self check � in kontuarı, toplam 32 X � ray ünitesi ve iki katlı VIP terminali bulunacak. Ayrıca üç katlı, 5,350 araç (4500 kapalı, 850 açık) kapasiteli bir otopark yer alacak. Uçuş ekipleri, transit ve diğer yolcuların konaklayabilmesi için terminalin yanında 60 odalı bir havalimanı oteli yapılacak. Türkiye'de ilk kez kullanılacak olan çoğul uçak park ettirme sistemiyle 8 adet D-E tipi büyük gövdeli ve 16 adet C tipi orta büyüklükteki uçağa eş zamanlı hizmet verilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*