Sabıkalı demokrasiyle ülke yönetilemez

Sabıkalı demokrasiyle ülke yönetilemez.9297
  • Giriş : 10.10.2008 / 08:30:00
  • Güncelleme : 11.10.2008 / 08:24:57

40 yılda 24 partinin kapatıldığını vurgulayan Sami Selçuk, mevcut yasayla demokrasi yaşayamaz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, Türkiye'deki demokrasinin yönetemeyen bir demokrasi olduğunu belirterek, "27 Mayıs darbesinden sonra yaklaşık 40 yılda 24 parti kapatıldı. Bu bir sabıkadır. O siyasal parti yasası ile demokrasiyi gerçekleştiremezsiniz." dedi.

Atatürk Üniversitesi (AÜ) 2008-2009 yılı akademik açılış töreni gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın bakan olduktan sonra ilk kez katıldığı açılış töreninde Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk da 'Türkiye'de Demokrasi' konulu bir açılış dersi verdi. İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda piyano dinletisi sunuldu.

İlk dersi veren Sami Serçuk, yasaklar arasında yetiştiklerini belirterek, Türkiye'nin son 60 yıl içerisinde önemli bir mesafe katettiğini söyledi. Demokrasi ile yönetilmeyi Türkiye'den sonra seçen ülkelerin Türkiye'yi geçtiğini ifade eden Selçuk, Türkiye'de demokrasinin nefes darlığı çektiğini dile getirdi. Türkiye'deki demokrasinin yönetemeyen bir demokrasi olduğunu kaydeden Selçuk, "Bu teşhiste birleşmeliyiz. Yönetemeyen demokrasi olduğu müddetçe bazı fırsatçılar ortaya çıkacaktır. 27 Mayıs darbesinden sonra yaklaşık 40 yılda 24 parti kapatıldı. Bu sabıkadır. O siyasal parti yasası ile demokrasiyi gerçekleştiremezsiniz. seçim yasasını değiştirmezseniz bazı sonuçlara katlanırsınız. Yasama organı yürütme organını denetler ancak Türkiye'de denetlemesi mümkün değildir. Yasalar normal insanlar için yapılır, bir parti başkanı hoşgörülüdür diyebilirsiniz onlar ayrı, yasaların insanlar için yapılması gerekir." dedi.

Üniversitelerde her türlü düşüncenin tartışılması gerektiğinin altını çizen Selçuk, üniversitelerde farklı düşüncelerin konuşulmasının engellemenin, üniversitenin kelime anlamına ters düştüğünü vurguladı. Türkiye'de düşünce özgürlüğü olmadığını da savunan Selçuk, şu tespit ve önerilerde bulundu: "Uzlaşma kültürü düşünce özgürlüğünü oluşturur. Eğer düşünce özgürlüğü yoksa uzlaşmayı gerçekleştiremezsiniz. Kimseyi dışlamayacaksınız, her görüşten insan burada düşüncesini dile getirecek. Yargıç ve savcı arkadaşlarımızın hangi ideolojiye ve düşünceye sahip oldukları gizlice sicillere yazıldığını biliyorum. Böyle birşey olamaz. 1982 anayasası ile bu ülke yönetilemez. Türk halkı bu anayasa ile yönetilmek istemiyor. Türkiye anayasalı bir devlet ancak anayasal bir devlet değildir. Devleti yurttaşın üzerine çıkarmıştır. Anayasamız hukuki açıdan bir anayasa değildir. Ülkemiz, Batı'dan yasalarını almıştır ama Batı gibi yasa maddelerini uygulayamamıştır. Eğer uygulayasaydı 301. madde gibi maddeler hâlâ konuşulmazdı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*