Sabit ücretten bunalan aboneye kontör jesti

  • Giriş : 24.01.2009 / 12:17:00
  • Güncelleme : 24.01.2009 / 12:25:59

Ev ve işyeri telefonunda sabit ücretten dolayı abone kaybı yaşayan Türk Telekom, bu soruna çözüm bulmak için yeni tarifeler geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, esnek ve avantajlı tarife paketleriyle iddialı olduklarını, 2009'da mevcut abone sayısını korumayı hedeflediklerini açıkladı. Şirketin geçtiğimiz yılın başında yaklaşık 18 milyon olan sabit telefon abone sayısının 17,5 milyona gerilediği belirtiliyor.

Türk Telekom yeni tarifelerini İzmit Kartepe'deki GreenPark Otel'de bir basın toplantısıyla açıkladı. Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan toplantıda şirketin çalışmaları ve hedefleriyle ilgili bilgiler aktardı. 2008'de başlattıkları "Akşam Konuşturan" ve "Uzun Konuşturan" tarife paketleriyle eylül ayından yıl sonuna kadar 700 bin müşteriye ulaştıklarını dile getiren Demircan, aynı süreçte bu tarifeye dahil olan abonelerinin akşam konuşma trafiğinin yüzde 72 arttığını belirtti. 'Rahatt' kampanyasıyla ekim ayından beri 450 bin adetlik satışa ulaştıklarını söyleyen Demircan, "Bizim ilk 3 aylık hedefimiz 250 bindi. Müşteriden gelen talep üzerine bunu 450 bine çıkardık. Görüntülü telefonlarda da 5 bin olan satış adedimizi gerçekleştirdik." dedi. Şehiriçi telefon görüşmelerinin alternatif operatörlere açılmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Demircan, tüm Türkiye'yi aramaya yönelik kampanyalar yapmak istediklerini; ancak şehirlerarası görüşmeler rekabete açık, şehiriçi görüşmeler kapalı olduğu için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'nun buna izin vermediğini belirtti. "Şehiriçi telefon görüşmelerinin rekabete açılmasını biz de istiyoruz. Çünkü bu, pazarı büyütüyor" diyen Demircan, şehirlerarası telefon görüşmeleri rekabete açıldıktan sonra diğer operatörlerin pazar payının yüzde 30'a ulaştığını, pazarın büyümesi sayesinde kendilerinin de trafiğinin arttığını söyledi. Demircan, gelirlerinin yüzde 35'inin şehiriçi telefon görüşmelerinden sağlandığı bilgisini verdi. Türk Telekom'un geçtiğimiz yıl 18 milyon olan sabit telefon abone sayısı bu yıl 500 bin gerileyerek 17,5 milyona düştü. Demircan, bu durumu GSM'nin ön plana çıkmasına bağlıyor. Tüm dünyada sabit telefon operatörlerinin abone sayıları düşüş sürecine girdi. Demircan'a göre Türk Telekom'da kayıp oranı, dünya ortalamalarının çok altında. Şirket bu yıl şu andaki mevcut abone sayısını koruyup müşteri kaybına son vermeyi amaçlıyor. Türk Telekom'un yatırım planlarıyla ilgili bilgiler de veren Demircan, kriz öncesi yapılan yatırım planlarında herhangi bir değişiklik olmadığını, 2009'da 1,1 ile 1,3 milyar lira arasında bir yatırım planladıklarını söyledi.

Son günlerde sabit ücretin hukuki boyutuyla ilgili yaşanan tartışmalara da değinen Demircan, sabit ücretin toplam ses gelirleri içindeki payının Batı Avrupa ülkelerinde yüzde 50, Doğu Avrupa'da yüzde 45, Türkiye'de ise yüzde 36-37 seviyelerinde olduğunu kaydetti. Sabit ücret tartışmalarının daha çok kafa karışıklığından çıktığını ifade eden Demircan, önümüzdeki dönemde Türk Telekom'un sabit ücret karşılığında gerçekleştirilen yatırımlarının anlatılacağı yeni bir reklam kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.

Türk Telekom'un geliştirdiği Jettvel tarifesindeki paketlere geçen müşterilere ilk 3 ayda, paketlerindeki dakika kadar ilave konuşma süresi verilecek. Paketleri satın alan müşterilerin şehirlerarası, uluslararası ve GSM konuşmaları "StandartHatt" tarifesi üzerinden fiyatlandırılacak. Yeni tarifele dün itibarıyla uygulanmaya başlandı.

'Nazar etme ne olur' reklamı tuttu

Türk Telokom'un yurtdışından sabit telefonları arama servisi Wiro'ya da ilginin yoğun olduğu belirtiliyor. Cem Yılmaz'ın rol aldığı "Nazar etme ne olur, çalış senin de olur" cümlesiyle dikkatleri çeken reklam filmiyle tanıtılan Wiro'yla dört hafta içinde 66 ülkeden arama yapıldı. 2009'u 'yakınsama' yılı olarak ilan ettiklerini belirten Erem Demircan, şu anda Türkiye genelinde 2 bin 700 noktada WiFi hotspotlarının olduğunu söyledi. IP TV de yıl sonundan önce devreye girecek.

İşte Jettvel tarifesi

Dakika Fiyat(*)

100 19

200 23

300 27

(*)lira, KDV ve ÖTV dahil

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*