Sabri Bey toprağa verildi

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

''Bizimkiler'' dizisinin Sabri Bey'i Mehmet Akan'ın cenazesi toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Bizimkiler'' dizisinde canlandırdığı apartman yönetici Sabri Bey karakteriyle izleyenlerin sevgisini kazanan tiyatro sanatçısı Mehmet Akan'ın (67) cenazesi, Şişli Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Karnındaki kitle nedeniyle kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde cumartesi günü hayatını kaybeden Mehmet Akan için ilk olarak, kızı Şirvan ile birlikte 'Bedrettin' oyununu sergilediği Taksim Sahnesi'nde bir tören düzenlendi. 'Hocam' olarak tanımladığı babasıyla birlikte Taksim Sahnesi'nde 'Bedrettin' oyununu büyük heyecanla oynadıklarını belirten Şirvan Akan, bugün aynı sahnede babasını son yolculuğuna uğurladığı söyledi. Törende duygulu bir konuşma yapan Şirvan Akan, "Babam inandığı şeylerden asla vazgeçmedi. Benim ilk hocam oldu. Aramızda yaş farkı olmasına rağmen asla kuşak çatışması yaşamadık, herşeyi her zaman paylaşabildik. Ailesine çok değer verirdi. Benim hocam oldu, babam oldu, arkadaşım oldu" dedi.

Törende konuşmaların ardından Mehmet Akan ile yapılan ropörtaj ve fotoğrafların yer aldığı kısa film izlendi. Gözyaşlarına hakim olamadığını gözlenen Şirvan Akan, burada taziyeleri kabul etti. Törene katılanların Türk bayrağına sarılı tabutu selamlamalarının ardından Akan'ın cezanesi Şişli Camii'ne götürüldü.

Mehmet Akan için Şişli Camii'nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Camide törene Bizimkiler dizisinin oyuncuları ile Nejat Uygur, Mustafa Alabora, Mehmet Ali Alabora, Aykut Oray, Bülent Kayabaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Mehmet Akan'ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ünlü tiyatrocu Mehmet Akan, geçen hafta karnındaki kitle nedeniyle rahatsızlanarak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Hastanede kitlenin alınmasından sonra kanama geçirdiği belirtilen Akan, cumartesi akşamı hayatını kaybetmişti. 1939 yılında Şanlıurfa'da doğan ve bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde eğitim gören Akan, uzun yıllar ''Bizimkiler'' dizisinde apartman yöneticisi Sabri Bey rolünde oynamıştı. Yönetmenlik de yapan Akan, "Kadının adı yok","Bir İstanbul Masalı","Bez Bebek","Aşk Oyunu" gibi bir çok dizi ve filmde rol almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious