Sabri Çağlayangil'in köşkü müze olacak

Sabri Çağlayangil'in köşkü müze olacak.15782
  • Giriş : 29.04.2008 / 22:42:00

Eski Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Çağlayangil'in Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde bulunan köşkü müze yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1965- 1977 yılları arasında Çalışma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan, 1979 yılında da vekaleten Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Çağlayangil'in adı verilen sokakta bulunan köşkün Çiftlikköy Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yapılarak müze haline getirilecek. Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, Türk siyasi hayatında önemli isimlerden biri olan İhsan Sabri Çağlayangil'in, Çiftlikköy'ün Sahil Mahallesi'nde bulunan köşkünün müze olarak kullanılması için girişimlerini sürdürdüklerini söyledi. Burasının Çiftlikköy ilçesi için önemli bir değer olduğunu belirten Başkan Metin Dağ, şunları söyledi: "İhsan Sabri Çağlayangil, bir dönem Türk siyasi hayatına damgasını vurmuş önemli bir devlet adamımızdır. Yaşamının önemli bir bölümünde buradaki köşkünde önemli yerli ve yabancı devlet adamlarını ağırladı. Devlet tarihimizde böylesine önem taşıyan bir köşkün müze yapılarak Çağlayangil isminin yaşatılmasını istiyoruz. Burasını müze haline getirerek hem ilçemiz açısından kültürel bir değer haline getirilmesini hem de Çağlayangil'in adının uzun dönemler hatırlanmasını sağlamak istiyoruz."

Köşkün Çağlayangil'in yakınları tarafından zaman zaman kullanıldığını belirten Başkan Dağ; "Çağlayangil ailesiyle bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Eğer ailesi kabul ederse biz belediye olarak her türlü imkânımızı seferber ederek burasının bakım ve korumasını üstlenerek müze haline getireceğiz. Bir döneme damgasını vurmuş önemli bir kişinin eşyaları ve yazışmaları mutlaka insanlarımızın ilgisini çekecektir. Köşkün bir bölümünü de ailenin istediği zaman konaklayabileceği şekilde dizayn etmeyi planlıyoruz" dedi.

İHSAN SABRİ ÇAĞLAYANGİL KİMDİR?

1908 yılında İstanbul'da doğan İhsan Sabri Çağlayangil, çeşitli illerde valilik yaptıktan sonra 1965- 1971 ve 1975- 1977 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. 1979 ve 1980 yıllarında Cumhuriyet Senatosu başkanlığı görevini de yürüten Çağlayangil, Fahri Korutürk'ün görev süresinin dolmasıyla cumhurbaşkanlığına da vekalet etti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli devlet adamlarından biri olan Çağlayangil, 1993 yılında Ankara'da hayata veda etti. Çağlayangil'in adı sık sık gelip kaldığı Çiftlikköy'de bulunan köşkünün yer aldığı sokağa da verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious