Sabri'nin eşi feryat ediyor: "Ne olur Sabri'yi kurtarın"

Sabri'nin eşi feryat ediyor:
  • Giriş : 13.04.2008 / 01:14:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 23:38:18

Talihsiz kadın idam edilecek kocası için Gül ve Erdoğan'dan yardım istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suudi Arabistan'dan Allah'a küfretmekle suçlanan ve idam cezasına çarptırılan Türk berberin Hatay'daki ailesi perişan oldu.

Hatay'ın Samandağ ilçesinden 11 yıl önce Suudi Arabistan'a giderek Cidde kentinde berber dükkanı açan Sabri Boğday (31), Mısır'lı terzi komşusu ile bilinmeyen bir nedenle tartışmasının ardından, Mısırlı komşusu olay yerine gelen polislere, "Bu adam Allah'a küfür etti" deyince, tutuklanarak cezaevine konuldu. 13 aydır cezaevinde bulunan Boğday, bu süre içerisinde 8 kez duruşmaya çıkarken, iftirayı attığı iddia edilen Mısırlı ise kaçarak ortadan kayboldu

Son duruşmada idam kararı çıkınca temyize başvuran ancak kararın uygulanacağını öğrenen Boğday, ailesini arayarak onlarla vedalaştı.
Sabri Boğday'ın idamının temyizden çıkacak karardan önce uygulanmasından korkan ailesi, Türk yetkilileri göreve çağırdı.

Son duruşmada idam kararı çıkınca temyize başvuran Boğday, birkaç gün önce yanına gelen bir cezaevi personelinin elindeki telefonu uzatarak, “Başını keseceğiz. Ailene telefon açıp vedalaş” demesi üzerine şoka girdi. Ailesini arayan genç adam çok korktuğunu ve yakında idam edileceğini söyleyerek ailesiyle vedalaştı.

Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan yardım isteyen abla Zeliha Boğday, "Ne olur Sabri'yi kurtarın, onu kurban etmeyin" diyerek gözyaşı döktü.

Sabri Boğday ile 3 yıl önce evlenen ve düğünden sonra eşiyle birlikte Suudi Arabistan'a giden 26 yaşındaki Muazzez Boğday ise geride kalan 13 ayda üzüntüsünden 20 kilo verdi. Kendisinin de kuaför olduğu için eşiyle birlikte çalışan Muazzez Boğday, "16 ay önce oğlumuz Süleyman dünyaya gelince, işten ayrılıp ona bakmaya başladım. Bir gün eşimin arkadaşları gelerek, Sabri'nin tutuklandığını söyledi. Ağabeyimle birlikte onu görmeye gittik. Bize serbest kalacağını söylediler ama 15 gün bekledik bir sonuç alamadık. Sonra ben Türkiye'ye dönmek zorunda kaldım. Aradan 13 ay geçti ilk 8 ay hiç mahkemeye çıkartılmadı. Daha sonra 8 kez duruşmaya çıktı. Ona iftira atan Mısırlı terzi hiçbir duruşmaya da katılmadı. En sonunda eşime idam cezası verdiler. Eşim beni aradı ve idam edileceğini söyledi. 'Oğluma iyi bak, kendine iyi bak' dedi. Eşimin ağzından bugüne kadar kötü bir söz duymadım. Bu küfredecek biri değildir. Bize iftira attılar. Devlet büyüklerimize sesleniyorum, `Ne olur Sabri'yi kurtarın" diye konuştu.

Oğlunun son derece sakin ve terbiyeli bir insan olduğunu söyleyen 70 yaşındaki anne Atra Boğday ise, "Oğlum dinine bağlı, inançlı bir insandır. Allah'a sövmesi mümkün değil. Mısırlı komşusu kendisini haklı çıkartabilmek için ona iftira atmış. Oğlum orada çalışarak bana, eşinden ayrılan kızıma ve torunuma bakıyordu. O olmasa biz sefil, perişan olurduk. En büyük isteği para biriktirip eşi ve yeni doğan bebeği için bir ev alabilmekti. Devlet büyüklerimiz Allah rızası için oğlumu kurtarsın" diyerek elinden düşürmediği oğlunun fotoğrafını öptü.
İdam kararının verildiği mahkemenin ardından temyize başvuran Sabri Boğday'ın, bir sonraki duruşmasının 15 gün içinde görülmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious