Saç dökülmesinin nedenlerini biliyor musunuz?

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Yaşadıkça rengini ve formunu kaybeden saçların dökülmesinde, stresten ateşli hastalıklara, gebelikten diyet yapmaya kadar birçok nedenin etkili olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Vakfı tarafından yapılan ''Saç Dökülmeleri'' isimli araştırmada, saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi şekilleri hakkında önemli bilgilere yer veriliyor. Saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında ateşli hastalıklar, demir, protein ve çinko eksikliği, tiroid hastalıkları, gebelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, aşırı diyet, kanser hastalıklarının seyrinde kullanılan bazı ilaçlar, kimyasal madde kullanımı, merkezi sinir sistemi hastalıkları ve stres gibi nedenlerin ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekiliyor.

TAHLİL YAPILMASI GEREKİR

Saç dökülmesi şikayeti ile doktora başvuran hastaların öncelikle saçlarının ne kadar döküldüğü öğrenmeleri gerektiği ve günde ortalama 25-100 saç telinin dökülmesi normal olarak karşılanması gerektiği belirtiliyor. Saç dökülmesinin nedenlerinin belirlenmesi için kan tahlillerinin yapılması ve tüm hormonların dengesinin öğrenilmesinin, uygulanacak tedavide etkin rol oynayacağı da kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious