Saç ektireyim derken dolandırılmayın!

Saç ektireyim derken dolandırılmayın! .54594
  • Giriş : 22.03.2009 / 14:14:00
  • Güncelleme : 17.04.2009 / 14:26:03

Saçlarınız döküldü ve saç ektirmek mi istiyorsunuz? O zaman buraya dikkat!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saç dökülmesi günümüzün en can sıkıcı sorunlarından birisi. Genelde erkeklerin saçları dökülüyor ve saçı dökülen kişi yaşlılık hissine kapılıyor. Durumun vahameti “her 10 erkekten 7'sinin saçlarının döküldüğü” istatistiğiyle gözler önüne seriliyor. Saçlarının dökülmesine canı sıkılan vatandaş çare arıyor. Arıyor aramasına da ararken gözlerini para hırsı bürümüş kalpazanların eline düşüp canını daha da sıkıyor. Merdiven altı diye tabir edilen alanlarda saç ekimi yapan sahte ekipler “müşterilerine” önce güven telkin ediyor. İnsan sağlığını hiçe sayan bu ekipler saç ektiren herkese garanti belgesi bile veriyor! Üstelik pazar öyle büyük ki her 3 erkekten 1'i ya saç nakli yaptırmış ya da yaptırmayı düşünüyor.

Medical Park Hastaneleri Saç Sağlığı ve Saç Nakli Merkezleri Genel Koordinatörü Songül Alcı, 2003 tarihinde yürürlüğe giren 25106 sayılı kanuna dikkat çekerek, güzellik merkezlerindeki saç ekim uygulamalarının dava sonuçlanıncaya kadar durdurulduğunu belirtti. Danıştay 10. dairesi, saç ekimlerinin sadece cerrahi müdahale birimi bulunan merkezlerde ve hastanelerde yapılabileceğine karar vermişti.

“OYUNCAK BEBEK SAÇLI İNSANLAR ÇOĞALDI”

Saç ekiminin uzman kişilerce yapılması gerektiğine vurgu yapan Songül Alcı, saç ekimi ve ekenler hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. doktor veya sağlık personeli olmayan kişilerce yapılan saç ekiminin yanlış sonuçlar verdiğini söyleyen Alcı, oyuncak bebek saçlı insanların çoğaldığını anlattı. Saç ektirmek isteyen insanların düştüğü zor durumu gördüklerini aktaran Alcı; “Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrah ya da dermatolog esliğinde yapılması gereken bu işlem bir ameliyattır ve elbette hastane ortamında, özel şartlarda yapılmalıdır. Medical Park olarak saç ektirmek isteyip de zor durumda kalan insanların düşürüldüğü zor durumu görüp estetik cerrahi bölümleri içerisinde özel üniteler açarak deneyimli ekipler tarafından saç ekimi yapmaya karar verdik” dedi.                         “KİŞİLER SAÇ EKİMİ İÇİN HASTANELERİ TERCİH ETMELİ”

İnsanların saç ektirmekten korkar hale geldiğini ifade eden Alcı şunları söyledi: “Saç ekimi artık daha çok düzeltme ameliyatları haline geldi. Çünkü son 5 yılda hızla açılan merdiven altı saç ekim merkezleri insanların psikolojisini bozar oldu. Bize gelen insanların gözlerinde daha önce yaşadıkları acı tecrübelerden dolayı endişe ve korku oluyor. Zamanımızın çoğu doğru olarak bilinen yanlışları düzeltmekle geçiyor. Daha önce yaşadıkları olumsuzlukları unutturmak ve insanları rahatlatmak, kendimize güvendirmek zorunda kalıyoruz. Kişiler saç ekimi ya da saç sorunlarını danışmak için artık hastaneleri tercih etmeli. Bu şekilde karşılarında her aşamada başvuracakları bir yetkili ve bilgili merci olacak.”

Gece çalışan, kepenkleri kapalı apartman dairelerinde saç eken insanların güvenli olmadığına işaret eden Alcı, bu yerlerde saçların ve insan sağlığının tehlikede olduğunu hatırlattı.

“SAÇ NAKLİ EMEK İSTEYEN BİR İŞTİR”

Sözde saç ekimi yapan bazı seyyar ekiplere de değinen Alcı; “Saç nakli emek isteyen bir iştir ve maliyeti ucuz değildir. Saç ektirmek isteyen kişiler ucuzluğun peşinde koşarken bu sefer var olan saçlarından da oluyorlar. Ondan sonra da bozulan saçlarını düzelttirmek için düzeltme ameliyatlarına daha fazla para ödüyorlar. Ya da ömür boyu kötü görüntüyle yaşıyorlar. Saç nakli doğru yerde ve ellerde yapıldığında yüzde 100 başarılıdır. Hastaların ellerine verilen komik garanti belgeleri bile var. Ellerine verilen garanti belgesi işin pazarlama yoludur. Büyük bir hastanenin ismi en büyük garanti belgesidir.” diye konuştu.Saçsızlığın, kişide yaşlanma duygusu yarattığını belirten Alcı, ruhsal ve toplumsal olarak kişileri mutsuz eden ciddi bir sorun olarak karşılarına çıktığını söyledi.

Alcı, Medical Park Hastanelerinin temel felsefesinin “herkes için sağlık” olduğunu kaydetti ve hastanelerinde saç nakli üniteleri oluşturmasının bu alanda yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*