Saçan hakkında gizli kalmış iddialar

Saçan hakkında gizli kalmış iddialar.8337
  • Giriş : 13.10.2008 / 10:58:00

O bir konuşursa herşel değişecek. Son 20 yılın kara kutusu gibi! Derin ağları DGM savcılarını bu nedenle çileden bile çıkarmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan hakkında çok şey yazıldı çizildi! Saçan hakkındaki iddialar bu kez bir adım daha ileri gitti ve resmi evraklara dayandırıldı. İşte Saçan'ın DGM savcılarını bile çileden çıkartan hikayesi;
Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan şu anda Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklu. Hakkında çok şey yazılıp çizilebilir. Sıra dışı bir isim olduğu kesin. Meğer görevde olduğu dönem de DGM savcılarını isyan ettirmiş. Öyle ki dönemin başsavcısı 'gizli' bir yazı ile İçişleri Bakanlığı'na başvurup ' bizi bu müdürden kurtarın' demiş.

Şubat 2000 tarihli yazıda neler var neler. İşte düşündürücü bazı örnekler; "Gece yarısı aşırı alkollü gelip nezarethanedeki sanıkları savunmalarını almak bahanesiyle taciz etmiştir. Makam masasının üzerine koyduğu sandalyeye oturarak aşırı alkollü bir şekilde sanıklara söylemler vermektedir. Avukatları kovup, hırpalamaktadır, müştekileri gözlem altına almış, kötü muamele etmiş ev ve iş yerlerinde usulsüz aramalar yapmıştır. Kendisi teslim olan sanığı kovmuştur."

Savcı gerekçeleri sıralayıp Saçan'ın tayinini talep etmiş. İlginç olanı aynı dönemde, vali Erol Çakır da Saçan'dan kurtulmaya çalışmış. Çakır'ın imzasını taşıyan Aralık 2001 tarihli başka bir 'tayin' talebinde ise inanılmaz iddialar var. Çakar mealen 'artık bıktık, bizi kurtarın' demiş.

Vali Çakır'a göre Saçan organize suç örgütleri ile yakın temasta. Problemli kişiliğe sahip olduğu için hem meslektaşları hem yargı ile kavgalı. Şikayetlerin ve davaların ardı arkası kesilmedi ve Saçan Mart 2003'te başka bir birime tayin edildi. Sonrasında da meslekten ihraç edildi. Yıllar süren hukuki mücadele sonucu mesleğe döndüğü gün de Ergenekon kapsamında tutuklandı. Ergenekon'un ortaya dökülen bilgi ve belgeleri son 20 yılın kara kutusu gibi. Dönüp tekrar tekrar okumakta fayda var.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*