Saçan’a görevi suiistimalden hapis

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Devlete ait gizli evrakları kurum dışına çıkararak görevi suiistimal etmekle suçlanan eski polis şefi Adil Serdar Saçan, 6 ay hapis ve 343 YTL para cezasına mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ardından hapis cezası da paraya çevrildi. Fatih Adliyesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasına sanık Saçan, avukatı ve tanıklar katıldı. Yeni deliller bulduğunu ve ek savunma yapacağını belirten Saçan, “Ben bu suçtan dolayı meslekten çıkarıldım. Hakkımda açılan diğer davaları kazandım. Bir bu kaldı.” dedi. İstanbul Emniyeti'nde 5 yıl Organize Suçlar Şube müdürü olarak görev yaptığını anlatan Saçan, evrakların asıllarını aldığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını savundu. Elinde bunu kanıtlayan belge olduğunu kaydederek mahkemeye birtakım evraklar sundu. 13 Mart 2003'te tayininin çıkarıldığını dile getiren Saçan, makamından ayrılırken sadece silahını aldığını, diğer bütün eşyaların yerinde kaldığını savundu.

Daha sonra bu eşyaların buradan alınarak Duyu-San isimli şirkete götürülmesi için talimat vermediğini belirten Saçan, o dönem arşiv memuru olarak çalışan polis memuru Cahit Ünal'ın kendi özel eşyalarını Şevki Duyu'nun sahibi olduğu Duyu-San isimli şirkete götürdüğünü anlattı. Saçan, Cahit Ünal, Şevki Duyu ve o dönem Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde amir olan ve daha sonra meslekten çıkarılan Ahmet İhtiyaroğlu'nun tanık olarak dinlenmesini istedi. Mahkemenin tanıkları dinlemesinin ardından esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Güner, Saçan'ın cezalandırılmasını talep etti. Savcı, sanığın, müdür olarak görev yaptığı sırada Narkotik ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nce yapılmış soruşturmalara ilişkin dosyaların fotokopilerini İstanbul Emniyeti’nden çıkararak özel bir firmada sakladığı, bu şekilde tahkikatın gizliliğini bozduğunu, ayrıca kamunun zararına neden olduğunu kaydetti. Sanığın savunmasında suçsuz olduğunu belirtmesine rağmen, söz konusu evrakların kendisinde bulunduğunu kabul ettiğine dikkat çeken Savcı Güner, "Savcılık ve mahkemece alınmış beyanlarında bu belgelerin kabul edilmediği savunmaya itibar edilmemiş, suçun oluştuğu kanaatine varılmıştır." dedi. Savcı, 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu'nun sanığın lehine olduğunu belirterek 240. maddeye göre mahkum edilmesini istedi. Avukatının esas hakkındaki savunmayı hazırlamak üzere süre talep etmesini reddeden Saçan, kararın hemen çıkması için son savunmasını yapacağını bidirdi. Sanık müdafisi, suçlamaları reddederek, suçlamaya gerekçe olan delillerin hukuki olmadığını ileri sürdü. Müvekkiline tertip düzenlendiğini iddia eden avukat, beraat istedi. Hakim Kaya tarafından son sözü sorulan Saçan, "Suçsuzum, beraatimi istiyorum." dedi. Hakim, Saçan'ı TCK'nın 240/2 maddesi uyarınca görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay hapse ve 343 YTL adli para cezasına çarptırdı. 3 ay da memuriyetten uzaklaştırma cezası verdi. Sanığın duruşmadaki iyi halini dikkate alan hakim, TCK'nın 59/2 maddesi uyarınca cezayı 1/6 oranında indirerek 5 ay hapis, 285 YTL adli para cezası ve 2 ay 15 gün memuriyetten uzaklaştıma cezasına çevirdi. Sanığın mesleği ve suçu tekrar işlemeyeceğine ilişkin kanaat oluştuğunu belirten hakim Kaya, bu cezayı 1.300 YTL adli para cezasına çevirdi. Toplam 1.635 YTL’lik para cezası ertelendi. Hakim, adli emanette bulunan özel eşyalarının da sanığa iade edilmesine karar verdi.

Emniyet güçleri, 2003 yılında, İstanbul'daki bombalı saldırılara ilişkin yapılan bir ihbar üzerine Gaziosmanpaşa'da bulunan Duyu-San isimli firmaya baskın düzenledi. Arama sırasında firma binasında Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ait belgelere ulaşıldı. Bunun üzerine Saçan şube müdürüyken, Erol Evcil, Alaattin Çakıcı, Hayyam Garipoğlu, eski DGM savcısı Erol Canözkan, komiser Ahmet İhtiyaroğlu, Ali Yaprak ve Osman Yaprak gibi kişiler hakkında ‘gizli-çok gizli' ibareli belgelerin, tutanakların, telefon konuşmalarının aslını ve suretini kurum dışına çıkarmak ve yetkisinde bulundurmak suçundan yargılanması için dava açılmıştı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious