Saçan'ın arşivinden ilginç açıklamalar

Saçan'ın arşivinden ilginç açıklamalar.9381
  • Giriş : 28.02.2009 / 19:35:00
  • Güncelleme : 28.02.2009 / 18:56:09

Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Adil Serdar Saçan'ın arşivinden Alaattin Çakıcı'nın itirafları çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saçan'ın bilgisayarında bulunan ifade tutanaklarına göre Çakıcı, Türk Ticaret Bankası ihalesinde 40 kişiyi devre dışı bıraktığını söylüyor.

Saçan'ın organize şube müdürü olarak sorguladığı isimler arasında yer alan Alaattin Çakıcı, ilginç bir iddiada da bulunarak, "Amerika'dan ayrılmam için Eyüp Aşık aradı. Ona da Mesut Yılmaz bilgi vermiş." diyor. 25 Aralık 2003'te savcılık tarafından imzalanan 'Çakıcı'nın itirafları', Saçan'ın 'görevi kötüye kullanmak'tan yargılandığı dava dosyasına konuldu. Hayyam Garipoğlu'yla ilişkisi sorulan Çakıcı, Sümerbank olayında hakemlik yaptığını ve 1 milyon doların Büyük Kulüp'te bir avukata verildiğini, bu paranın daha sonra Atilla Yıldırım'a geçtiğini belirtiyor. Cavit Çağlar ile Erol Evcil arasında bir sorunda devreye girdiğini ve bu işten 4 milyon dolar aldığını ifade ediyor. "Amerika'da kim haber verdi ayrılman için?" diye sorulması üzerine Çakıcı şunları söylüyor: "Eyüp Aşık tarafından haber verildi. Ona da Mesut Yılmaz bilgi veriyor." Söz konusu konuşma kaydının ortaya çıkması üzerine Eyüp Aşık hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Aşık, ikinci duruşmada 'jet hızıyla' beraat etmişti.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2000 yılında görülen davada Çakıcı, gazeteci Hıncal Uluç'un vurulması olayıyla ilgisi olmadığını savunmuştu. Ancak Saçan'ın bilgisayarında ele geçirilen mülakat notlarında Çakıcı, Uluç'u da kendisinin vurdurduğunu itiraf ediyor. Çakıcı, Selim Edes'in 5 milyon dolar alacağını tahsil etmek için Emlakbank'ın eski Genel Müdürü Engin Civan'ı Davut Yıldız'a kurşunlatması olayını ise şu şekilde anlatıyor: "Uğur, Tevfik Nurullah Ağansoy ve Dündar, Selim Edes ve Engin Civan olayında 5 milyon doları paylaşma planı yapıyorlar ve beni devre dışı bırakıyorlar. Ben de Davut Yıldız'a söyledim, gereğini yaptı." Çakıcı, Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayı için de "Gereğini yaptırdım." diyor.

Banka satışında devreye girdim

Çakıcı, Türk Ticaret Bankası'nın kendilerine satılmasını engellemek istediği için Adil Öngen'in vurulduğunu dile getiriyor. Çakıcı, "Türk Ticaret Bankası'nın satışında 40 kadar kişiyi saf dışı bıraktım. Ancak Kara Mehmet bunu kabul etmedi. Ben de Sinan'ı aradım. Mehmet Kara da ihaleden çekildi." diyor. Alaattin Çakıcı, daha önce katıldığı bir televizyon programında da Öngen'in kendi adamları tarafından vurulduğunu kabul etmişti.

1 Amerika'dan ayrılmam için Eyüp Aşık (ANAP eski bakanlarından) aradı. Ona da Mesut Yılmaz bilgi vermiş. Davut Yıldız'a söyledim, Engin Civan'ı vurdu.

2 Türk Ticaret Bankası ihalesinde 40 kişiyi devre dışı bıraktım. Ancak Kara Mehmet bunun kabul etmedi. Ben de Sinan'ı aradım. Mehmet Kara ihaleden çekildi.

3 Cavit Çağlar ile Erol Evcil arasındaki sorun için devreye girdim. 4 milyon dolar aldım. Emin Cankurtaran'dan borç istedim, vermedi. Ayaklarına sıktırdım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*