Saçını seven mutfağa girsin...

Saçını seven mutfağa girsin....10075
  • Giriş : 04.06.2009 / 09:03:00

Eğer gerekli besinleri almıyorsanız, istediğiniz kadar en iddalı saç bakım malzemesi kullanın. Saç sağlığında önemli olan bakımdan ziyade, nasıl beslendiğinizdir" Peki bu beslenme nasıl olmalı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Şampuan ve saç kremi ne yazık ki özlediğiniz sağlıklı saçlara kavuşmada tek başına yeterli değil. Sağlıklı ve ışıldayan saçlara sahip olmak için, banyodan çıkıp mutfağa yönelmelisiniz. Amerikalı ünlü diyetiysen Dawn Jackson Blatner, konuyla ilgili “Saçınız her ay yarım santim ila 1 santim arasında uzuyor ve uzayan saç ve tırnaklarımızın, hatta yeni oluşan derimizin kaynağı beslendiğimiz yiyeceklerdir. Eğer sağlıklı bir diyetteyseniz, bütün vücudunuzda, içinde ve dışında, daha sağlıklı ve güçlü hücreler oluşacaktır” diyor...

Dengeli diyet ŞART

Sağlıklı bir saç ve güzel bir dış görünüm için en iyi şeyin çeşitliliğe özen göstermek olduğunu belirten Dyt. Dawn Jackson Blatner ëëYağsız proteinleri, tahılları, sebze ve meyveleri, düşük yağlı süt ürünlerini, yağlı balık ürünlerini (somon gibi) ve baklagilleri içeren dengeli ve genel bir diyet, sağlıklı saçlara sahip olma konusunda size yardım edecektir” diyor.
Saç kaybı yapabilir

Eğer son çıkan diyetlerden biriyle hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız ise bu karnınızın aç kalması dışında sağlıklı saçlar için de size yardımcı olmayacaktır. Düşük kalorili diyetlerde genelde sağlıklı saçlar için çok önemli olan A vitamini, çinko, Omega-3 yağı gibi besleyiciler çok azdır. Saçınızın sağlıksızlaşması ve donuklaşmasına ek olarak bu diyetler, saç kaybına bile neden olabilirler."

Hızlı kilo hızlı sorun

“Kilo verdirici diyetler saçın seyrini etkileyebilir” diyen Dyt. Blatner “Kısa bir zaman içinde hatırı sayılır bir biçimde kilo vermek, normal saç ritmini etkileyebilir. 2-3 ay içinde saçınızın dökülmesinde büyük bir artış olduğunu fark edebilirsiniz. Ama bu, geniş kapsamlı ve dolgun bir diyetle üstesinden gelebileceğiniz, geçici bir problemdir” dedi.

Somon, süt, havuç

Blatner, "Eğer doğuştan hassas ve seyrek saçlara sahipseniz, saçlarınız bir halat kadar sert olmayacak, ancak içinde geliştirici birçok protein ve demir barındıran iyi dengelenmiş bir diyet, onları potansiyellerin en üst seviyesine çıkarabilir" uyarısını yapıyor. Diyetisyen Blatner saçın hızlı uzaması veya güçlenmesi amacıyla piyasaya sürülen destek diyet ürünlerine de dikkat edilmeli, bu ürünler geri epebildiğini ve saçların hızlı süreçlere çok yatkın olmadığını belirtiyor.
Saçı besleyen 10 yiyecek

Blatner, sağlıklı bir saç diyetinin kaynağı olması gereken 10 yiyeceği sofralardan eksik etmemek gerektiğini ve saçını sevenin mutfağa girmesi gerektiğinin de altını ısrarla çiziyor...

İşte o yiyecekler: Somon, koyu yeşil sebzeler, fasulye, fındık, tavuk, yumurta, tahıllar, istridye, düşük yağlı süt ürünleri, havuç...

(Bugün)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*