Saçlarınız sonbahara hazır mı?

Saçlarınız sonbahara hazır mı?.9389
  • Giriş : 04.09.2007 / 16:39:00

Sonbaharda beden ve ruh kendini yeni döneme hazırlarken en büyük değişim de saçlarda yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Değişime stres, klorlu su, hava kirliliği de eklenince çare yardımcı ürünlerde aranıyor.

Peki bu döneme nasıl hazırlanmalı, saç sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? Sorularımızı Bioxin Medikal Müdürü Prof. Dr. Kerim Alpınar yanıtadı.

Saçlar ne sıklıkta ve niye dökülür?

Aslında saç dökülmesinin çeşitli sebepleri bulunuyor. Ancak bunları genel olarak iki grupta toplamak mümkün. Birincisi; dış çevreyle, ikincisi ise; insanın yapısıyla ilgili. Kalıtsal faktörler, hormon bozuklukluğu, sağlıksız beslenme nedeniyle vücutta ihtiyacı olan maddelerin eksikliği ya da fazlalığı iç etkenler arasında sıralanabilir. Mevsimsel şartlar, hava kirliliği, uygunsuz saç bakımı, stres gibi faktörler de dış şartlar grubuna dahil edilebilir. Kadınlarda ve erkeklerde saç kaybının farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Yaş ve ilaç kullanımı etkiler mi?

Yaşlanmırken organizma dayanıklılığı azaldığı için saçlar dökülür. Ancak bazı sistemik hastalıklar, bazı kanser ilaçları, doğum kontrol ilaçları, fazla alınan A vitamini, aşırı ve uzun süreli yorgunluk, stres, hamilelik, protein, demir eksikliği, saçla ilgili kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı gibi geçici nedenler de saç dökülmesine yol açar. Bu tip saç dökülmeler genellikle geri dönüşümlüdür.

Dökülmelerde kadın erkek farkı var mı?

40 - 50 yaşları arasında her 10 erkekten 4’ünde belirgin bir saç kaybı var. Yaş ve genetik özellikler sonucu ortaya çıkan (androgenetik) saç dökülmesi 10, 20 ya da 30’lu yaşlarda da başlayabiliyor. Erkeklerde alın köşeleri ve tepe bölgelerinde saç dökülmesi görülürken, kadınlarda tepe bölgesinde kısmi bir saç dökülmesi ile karşılaşılıyor. Saç dökülmesinde genlerin kontrolunda olan hormonlar etkili oluyor ve bu nedenle kalıcı özellik gösteriyor.

Saç dökülmesi deri hastalığı mıdır?

Yapılan incelemeler günde 120 kadar saç telinin dökülmesinin normal sınırlar içinde olduğunu göstermektedir. Mantar, saçkıran gibi hastalıklar nedeniyle görülen saç dökülmelerinde bunu deri hastalığı olarak sayarız.

Saç hastalıkları nelerdir?

Saç hastaları genelde saçlı deride kaşıntı, kepeklenme, yara, saç dökülmesi ve seyrekleşmeden şikayet ederler. Saçlarda bitlenme, saç ekzemaları ve diabetes mellitus yani şeker hastalığıdır. Kepeklenmeye neden olan hastalıklar ise; saç ekzaması, sedef hastalıkları,sinirsel ekzama ve mantar hastalığıdır. Dökülen saç sayısı artmadığı sürece saç dökülmesi bir hastalık değildir. Deri hastalıklarına, arasında tiroid beziyle ilgili olanların bulunduğu bazı sistemik hastalıklar, genetik kökenliler arasında erken beyazlanma sendromu ön plana çıkar.

12 BiTKiYLE DÖKÜLMEYE ÇÖZÜM

Saçların 120 telden fazla dökülüyorsa Bioxcin ya da dökülmeye yardımcı diğer şampuan ve serum kullanılmaya başlanmalı, diyen Prof. Dr. Kerim Alpınar. özellikle baba, amca gibi aile bireylerinde kellik varsa, koruyucu olarak da Bioxcin şampuan ve serumu öneriyor. İkisi birlikte kullanıldığında 10 ayda etkili sonuç alındığını belirten Prof. Alpınar, bazı kişilerde bu sürenin 2 aya indiğini, klinik sonuçlara göre her 10 kişiden 9’unda saç dökülmesinin durduğu, 8’inde ise yeni saç oluşumunun gözlendiğini belirtiyor.

KADIN VE ERKEK FARKLI MI?

Bioxcin şampuan veya serum, erkeklik hormonunun saç foliküllerine olan olumsuz etkisinden koruyan maddeler içeriyor. Bu nedenle erkeklerde olduğu gibi daha az oranda olsa da bu hormonu taşıyan kadınlarda da aynı şekilde etki gösterir. Bu arada erkeklerin % 30’u 25 yaşında, % 40’ı 40 yaşında, % 50’si 50 yaşında genlere bağlı saç dökülmesi ile karşılaşır, diğer bir deyişle ergenlik sonrası dönemde erkeklerin yaklaşık yarısı yaşlanma ve gen-hormon etkisiyle saçlarının büyük bölümünü kaybederler. Kadınlarda aynı tip saç dökülmesine rastlama sıklığı, 50 yaşında % 30 kadardır. Şimdi kadın saçının daha çok kimyasal işlem görmesi nedeniyle daha çok nemlendirici içeren Bioxcin Kadın formatını çıkardık.

O KADAR DOĞAL Kİ İÇEBİLİRSİNİZ

Bioxin civanperçemi, papatya, ısırgan otu gibi bildiğimiz ve çoğunu sofralarımızdan eksik etmediğimiz 12 çeşit bitkiden elde ediliyor. Bioxcin şampuan ve ampulün, İstanbul Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda saç dökülmesini yüzde 90 durdurduğu ve yüzde 40 oranında artırdığı ispatlandı. O kadar doğal ki, formülü yaparken kazandan bir bardak alıp içebilirsiniz. Sadece koruyucu olması için sonradan kimyasallar katıyoruz ki bunların hiç bir yan etkisi yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious