Saçlarınızı kanserle boyamayın

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Mevsimler geçiyor, uzun saçlar kısalıyor, sarılar kestaneye dönüşüyor, moda kendini yeniliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hal böyle olunca kadınlar çılgınlar gibi alışveriş merkezlerindeki kozmetik reyonlarını dolduruyor.
Saç boyalarının zararları gün gibi aşikârken kadınların hâlâ saç rengini sık sık değiştirmesi uzmanları bile şaşırtıyor.

AB kozmetik sektörünün yüzde 8’ini oluşturan saç boyası pazarının yıllık büyüklüğü yaklaşık 2,5 milyar Euro’yu buluyor. Kadınların yüzde 60’ı, erkeklerin de yüzde 5-10’u boya kullanırken yılda ortalama 6-8 kez saçlar boyanıyor. Kadınlara engel olamayan milletler çareyi saç boyalarının üretiminde kullanılan maddelerin tüketimini durdurmakta arıyor. Son olarak saç boyalarında kullanılan 22 madde kansere yol açtığı gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, yaptığı açıklamada bilimsel araştırmaların saç boyalarında kullanılan 22 maddenin mesane kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koyduğunu vurguladı. Yasaklanan maddeler 1 Aralık 2006’dan itibaren saç boyalarının üretiminde kullanılmayacak. Kansere yol açtığı belirtilen maddeler arasında solvent, portakal asidi, siklopentil, hydroksindole, kırmızı asit 73, diaminobenzoic asit, methoksi, chloro 2 aminofenol yer alıyor.

Yine yapılan araştırmalar sırasında; yasaklanan bu maddeleri uzun süre kullanan kadınların hiç kullanmayan kadınlara kıyasla mesane, meme ve lösemi kanserine yakalanma riskinin yüzde 70 arttığı tespit edildi. Konuyu görüştüğümüz iki uzman dermatolog bu konudaki verileri daha açık bir şekilde önümüze serdi. Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, kansere yol açan saç boyası maddelerini onaylarken bu maddelerin mesane hücrelerine karşı hassas olduğunu vurguladı. Okan, daha çok koyu saç boyası kullanan kişilerin tehlikeye daha yakın olduğuna dikkat çekti. Zira açık renk boyalara nazaran koyu renk boyalar daha fazla kimyasal içeriyor. Okan’a göre AB’nin aldığı bu tedbir kanserojen riskini hafifletecek; fakat bu kez de piyasaya yeni boyalar çıkacak ve benzer tehlikeler saçacak.

Saç boyaları sadece kansere değil birçok deri hastalığına da zemin hazırlıyor. Saçları sık boyatmak kıl köklerinin kırılgan olmasına ve cılızlaşmasına yol açıyor. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ahmet Arpacı, “Boyalar yaygın alerjilere, egzamalara, isilik benzeri döküntülere, solunum yolu ile alınan akciğer hastalıklarına, sinir sistemi-kemik iliği bozukluklarına ve göz hastalıklarına da sebep olabilir.” açıklaması yapıyor. Peki boya dışında saçları güzel ve canlı göstermek için ne yapmalıyız? Uzm. Dr. Arpacı, kına ve papatya çiçeğini öneriyor ve saçın bakımının çok daha önemli olduğunu söylüyor.

Sağlıklı görünümünü ve doğal dengesini korumak için mutlaka düzenli bir bakıma ihtiyacı olan saçlarımız için yapacağımız en doğru şey saç derisinin de sağlıklı olması. Bunun için de herkesin birleştiği ortak nokta mümkün olduğunca doğal bileşenlerin olduğu, kaliteli ve saç yapısına uygun ürünler kullanmak.

İlle de saçımı boyatacağım mı diyorsunuz?

Bütün bu olumsuzluklara rağmen “yok ille de ben saçımı boyatmak istiyorum” derseniz sizin için yapabileceğimiz son şey uzmanlardan aldığımız birkaç püf noktasını paylaşmak olacak. Saç boyaları içeriği bilinen, kaliteli ve denetimden geçmiş markalardan seçilmeli. Pazardan, sokaktan, işportadan ve ne olduğu belli olmayan yerlerden değil, güvenilir bir marka veya eczanelerden alınmalı. Koyu renk boyalar çok tercih edilmemeli, kısa aralıklarla boyanmamalı. Ayrıca boya yaparken saç diplerine sert masaj yapılmamalı. Bitkisel ve sentetik boyalar tercih edilmeli, metalik boyalar mümkün olduğunca kullanılmamalı.

Saç boyalarına alerji testi

Alerjik bünyeli kişilerde saç boyaları egzama riski doğuruyor. Saç boyalarına alerjiniz olup olmadığını ev testi ile öğrenebilirsiniz. Şöyle ki; ilk defa saçınızı boyatacaksanız kuaförden az miktarda boya alıp kol dirseğinin iç yüzüne sürüp iki gün duş almayacaksınız. Şayet boyanın sürüldüğü bölgede kaşıntı ve kızartı gibi anormallikler yoksa boyaya da alerjiniz yok demektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious