Sadaka-ı fıtr 4,5 YTL

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanların merak ettikleri bazı konulara açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Ramazan ayına girilmesine bir gün kala yazılı bir açıklama yaptı. Yarın akşam ilk teravih namazının kılınacağını hatırlatan Bardakoğlu, "Bu ay, oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir ibadetin yerine getirildiği, anlamak ve getirdiği evrensel mesajı içselleştirmek üzere Kur'an-ı Kerim'in daha dikkatlice okunduğu, insanî ve ahlaki erdemlerin daha güçlü şekilde hayata yansıdığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın, sevgi ve nimet paylaşımının arttığı müstesna bir zaman dilimidir.

Başkanlığımız, baştan sona bir feyz, rahmet ve bereket mevsimi olan bu günleri vatandaşlarımızın en iyi şekilde değerlendirebilmesine yardımcı olmak amacıyla, gereken tedbirler almıştır. Bugün Türkiye saatiyle 11.46'da Kavuşum (İctima), yarın Türkiye saatiyle 05.20'de Ru'yet olacaktır. Kavuşumu esas alan bazı İslam ülkelerindeki Müslümanlar yarın, Peygamberimizin uygulamasını esas alıp Ru'yeti takip eden günü Kameri aybaşı kabul eden Türkiye gibi diğer İslam ülkelerindeki Müslümanlar ise 24 Eylül Pazar günü oruç tutmaya başlayacaklardır. Kameri aybaşları ile ilgili olarak Başkanlığımızın bu uygulaması hakkında, vatandaşlarımızın hiçbir tereddüdü olmamalıdır." dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kadro açığı bulunan 50 ilçe müftülüğüne atama yapıldığını vurgulayan Bardakoğlu, Ramazan ayı süresince müftüsü ve vaizi bulunmayan il ve ilçelerde istihdam edilmek üzere 170 personel görevlendirildiğini, camilerin görevlisiz bırakılmaması için imkanlar ölçüsünde gerekli tedbirlerin alındığına dikkat çekti.

Yurt dışındaki vatandaşların da düşünüldüğünü kaydeden Bardakoğlu şöyle devam etti: "Yurtdışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımıza din hizmeti sunmak, dini konularda aydınlatmak, va'z ve sohbet toplantıları düzenlemek ve konferanslar vermek üzere yurt dışında bulunan daimi görevlilere ilaveten 164 erkek, 28 bayan olmak üzere toplam 192 din görevlisi daha görevlendirilmiştir.

Vaaz ve hutbelerde; inancın sosyal, dindarlığın ibadet boyutu yanında, ahlak boyutu da öne çıkarılarak listedeki konular; birlik ve beraberliğimizi pekiştirici üslup kullanılarak, yanlış anlamalara sebep olabilecek ifade ve yorumlardan kaçınılarak, şahsiyet ve siyaset yapılmadan işlenecektir. Ses cihazları lüzumundan fazla açılmayacak, bayanların da rahatlıkla ibadet edebilmeleri için camilerde özel imkanlar sağlanacaktır."

Bardakoğlu, Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanlarının; Ramazan ayı boyunca 295 76 59- 295 76 60, 295 76 61 ve 295 76 62 nolu telefonlarla kendilerine ulaştırılan soruları, tatil günleri de dahil olmak üzere 09.00-24.00 saatleri arasında cevaplayacaklarının altını çizdi. Bardakoğlu, vatandaşların internet aracılığıyla dinisorular@diyanet.gov.tr adresine e-mail ile gönderdikleri dini sorulara da cevap verileceğini sözlerine ekledi.

Bardakoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Başkanlığımız TRT başta olmak üzere, ulusal ve yerel televizyon kanallarında yayınlanacak iftar ve sahur programlarının içeriğine, talep etmesi halinde, katkıda bulunmakta, ayrıca canlı iftar ve paket sahur programları hazırlamaktadır. Bu çerçevede, 40 civarında yerel televizyona dini sohbet programları ile paket iftar ve sahur programları ücretsiz olarak verilmiştir.

Ramazan ayı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında görevlilerimiz; hastane, hapishane, çocuk ıslahevi ve çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret edecekler ve ihtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimseleri tespit ederek, mali durumu müsait olan cemaatin, ihtiyacı olan insanlara yardımlarını sağlamada gayret göstereceklerdir.

Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hergün Kocatepe Camii avlusunda 2000 kişiye, Aydınlıkevler Körler Okulunda 200, Ortopedik Engelliler Okulunda 140 öğrenciye iftar yemeği verilecektir. Ayrıca il ve ilçe müftülüklerimiz de imkanlar ölçüsünde ihtiyaç sahipleri ile mahalli yöneticiler ve hayırseverleri iftar sofralarında buluşturacaktır.

Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu'nca 2006 yılı için Sadaka-ı Fıtr miktarı, asgari ücret, geçim standardı, gıda fiyatları gibi kriterler ile bir kişinin bir günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak, 4.5 YTL. olarak belirlenmiştir."

Ramazan ayının, Allah'a olan kulluk şuurunu derinden hissettiğimiz, milli birlik ve beraberliğimizin pekiştiği bir ay olduğunu kaydeden Bardakoğlu, "Asırlardır din ile bağını koparmadan sürdüren ve onu manevi hayatının aydınlık bir ışığı kılan milletimiz, Ramazan ayının huzur ve esenlik veren derin etkisini nefislerinde, ailelerinde ve toplumlarında yaşamış ve yaşatmış, bu ayı sadece dini değil, sosyal ve kültürel hayatları bakımından da canlı bir dönem haline getirmişlerdir." dedi.

Bardakoğlu, "Maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı ve mükafatlarının sınırsız olarak verildiği bu manevi mevsimi, geçmişimizi muhasebe ederek, kendimizi kötülüklerden ve haramlardan uzak tutarak, hayra ve kalıcı mutluluğa yönelerek çok iyi değerlendirelim. Yapacağımız hayır ve ibadetlerle Allah'ın rızasını kazanmaya, iyi ve güzel davranışları artırarak, geçici ve kötü şeyleri de terk ederek onbir ayın geride bıraktığı manevi kirleri temizlemeye çalışalım. Oruçlarımızı her türlü haramdan, kötü söz ve davranışlardan

bizleri koruyucu bir kalkan kılalım." tavsiyesinde de bulundu.

Bardakoğlu Ramazan ayında işlenebilecek bazı vaaz ve sohbet konularını da şu şekilde sıraladı:

I. RAMAZAN VE ORUÇ

- Manevi Hayatımızı Gözden Geçirme Mevsimi ve Ruhun Yıllık Revizyonu/Ramazan

-Müminin Manevi Kalkanlarından Biri/Orucun Kazandırdıkları

-Orucun Fıkhi Boyutu

- Çocuklara Ramazan Bilinci Kazandın İması/Manevi Kimlik Aşısı

-Rahmet Ayının Kazanımlarının Korunması

-En Kapsamlı Toplumsal Kaynaşma Günümüz/Bayram

-Dargınlık ve Dargınları Barıştırma

II. İMAN VE İBADET HAYATI

-İyi İnsan ve İyi Müslüman Olma Taahhüdü/Kelimemi Şahadet

-Din ve Samimiyet

-İslami Kimlikteki Aşınmayı Durdurma Zarureti

-Model Şahsiyet Olarak Hz. Peygamber

- Zamanı Diri Tutmak/:/Dua ve Zikir

-Kötülüklerden Koruyucu Bir Kalkan Olarak Namaz

- Zenginin Malındaki Fakir Hakkı/Zekat

-Ahirete İmanın Hayata Yansıtılabilmesi

- Manevi Dünyamızı Tahrip Eden Virüsler(Günahlar) ve Günahlara ve Kötülüklere boykot/tövbe ve istiğfar

III. AHLAKİ VE SOSYAL KONULAR

-İnsan Haklan ve Toplumsal Emanet Olan Öksüz, Yetim, Dul ve Yaşlıların Korunup Gözetilmesi

-İslam'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma

-Kardeşlik, Komşuluk, Misafirlik ve İslami Değerlerimizin Yaşatılması sorumluluğu (İftar, İkram, Ziyaretler ve Güzel Adetler...)

-Aile Hayatımızı Tehdit Eden Gelişmelere Karşı Savunma Mekanizmaları Geliştirme Zarureti ve Sıla-i Rahmin Güçlendirilmesi

-Yürek Kirliğinden Çevre Kirliğine Toplumsal Kirlilik Sorunu

-Eline, Beline ve Diline Sahip Olma Bilinci

-Tüketim Ahlakı

-Kazançta Helal-Haram Bilinci

- İslam'ın Ekonomik Hayata Getirdiği Ticari ve Ahlaki Prensipler

-İslam'ın Öngördüğü İnsan Modeli (İyi Müslüman)

-Kul ve Kamu Hakkı

-Kişisel ve Toplumsal Gelişimin Önündeki Engellerden Biri Olarak Haset

-Komşuluk Hakkı

-Hayatın Her Alanında Estetik Güzellik ve Kaliteyi Sergileyebilmek (İhsan)

-Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret ve Görgü Kuralları

-Şükür

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious