'Saddam, gardiyanlara teşekkür etti'

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Tümgeneral Caldwell, Amerikalı komutanların, Irak'ın güvenliğinin ve silahlı birliklerinin tam kontrolünü bu yıl sonunda Iraklı yetkililere devretmeyi umduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tümgeneral William Caldwell, düzenlediği basın toplantısında, 2007 yılını ”Geçiş Yılı” şeklinde tanımlayarak, yaz aylarında 11 Iraklı Ordu tümeninin doğrudan Irak hükümeti komutası altında oluşturulmuş bulunacağını ve sonbaharda Irak'ın 18 bölge valiliklerinin bölgelerinin güvenliğinin sorumlusu olacağını kaydetti.

Caldwell, ayrıca ABD ile geçen ay imzalanan 150 milyon dolarlık anlaşma uyarınca, Irak ordusunun ve polisinin yüzlerce zırhlı araç ile helikopterler satın almayı planladığını belirtti.

ABD'nin lojistik ve istihbarat desteğine devam edeceğini ifade eden Caldwell, ABD Başkanı George W. Bush'un, yeni bir stratejinin parçası olarak ”Irak'ta asker sayısında geçici artış yapacağını açıklayacağı” yönündeki söylentiler hakkında yorum yapmadı.

SADDAM AMERİKALI GARDİYANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Bu arada Caldwell, Irak'ın idam edilen lideri Saddam Hüseyin'in, kendisini ölümü gönderirken Amerikalı gardiyanlara teşekkür ettiği ancak Iraklılara teslim edildiğinde, soğukkanlılığını kaybettiğini söyledi.

Caldwell, “Saddam her zamanki gibi ağır başlıydı, Amerikalı askeri polis gardiyanlarına her zaman olduğu gibi kibardı. Kendisine davranış biçimleri nedeniyle onlara teşekkür etti ve vedalaştı” diye konuştu.

Tümgeneral Caldwell, Saddam Hüseyin'in idamından bir saat önce ölmek üzere olduğunu bildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious