Saddam, hakim önünde

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Saddam'ın onbinlerce Kürt'ün öldürüldüğü Enfal olayından yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davanın ilk duruşmasında savcılar, 183 bin Kürt'ün öldürüldüğü Enfal operasyonlarını barbarlık olarak nitelendirirken, Saddam 'işgal mahkemesi'ne ifade vermeyi reddetti. Kimlik tespiti sırasında adını söylemeyi reddeden Saddam Hüseyin, suçlu olup olmadadığı sorulduğunda "Bunun için ciltlerce kitap yazmak gerek" dedi.

Enfal operasyonları sırasında Iraklı Kürt kadınlara tecavüz edildiği yönündeki iddiaya sinirlenen Saddam, "Beni bölgemde Iraklı bir kadına tecavüz mü edilmiş? Saddam Hüseyin'in bölgesinde? Saddam bunu kabul edemez" dedi. Irak'ın devrik lideri, iddiasını kanıtlayamaması durumunda hayatının sonuna kadar savcının peşinin bırakmayacağını söyledi. Saddam 1990-91 yılındaki Kuveyt savaşında Iraklı olmayan bir kadına tecavüz eden askerin yargılandıktan sonra idam edildiğini vurguladı.

Sanıklar arasında Saddam'ın 'Kimyasal Ali' olarak bilinen kuzeni Ali Hasan El Mecid de bulunuyor. El Mecid, Kürtlere karşı zehirli gaz kullanılmasını emretmekle suçlanıyor. Mahkemenin başkanlığını Şii yargıç Abdullah El Amari yapıyor.

Saddam Hüseyin'in 148 Şiinin öldürüldüğü Duceyl olayından yargılanması davasında ise Ekim'de yapılacak karar duruşması bekleniyor. Saddam, her iki davada da idam istemiyle yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious