Saddam, mahkemede

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında asılmaktansa kurşuna dizilmeyi tercih ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Duceyl katliamından yargılandığı davanın bir duruşmasına en son 19 Haziran'da katılan Saddam Hüseyin, mahkemeye zorla getirildiğini söyledi. Yeşil Bölge'deki duruşmanın başlangıcında mahkemenin meşruiyetini sorgulayan Saddam, muhtemel bir ölüm cezası verilmesi durumunda kurşuna dizilerek öldürülmeyi tercih ettiğini belirtti. Saddam, mahkeme heyetine hitaben, "Ölüm cezası vermek durumunda kalırsanız, şunu hatırlayın ki Saddam bir askerdir. Bu durumda karar kurşuna dizerek öldürmek olmalı, asarak değil" ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanı Rauf Abdurrahman'ın "Buraya zorla getirilmedin. İşte, durumunun iyi olduğunu gösteren sağlık raporu" sözlerine cevap veren Saddam, "Hasta olduğumu söylemedim. Açlık grevindeydim" şeklinde cevap verdi.

Avukatlarından üçünün öldürülmesini ve yargılama sürecini protesto eden Saddam Hüseyin, açlık grevinin 17. günü olan pazar günü hastaneye kaldırılmıştı. Saddam'ın savunma ekibi de güvenliklerinin sağlanamadığı gerekçesiyle mahkemeyi boykot etme kararı almıştı.

Mahkemenin kendisini savunması için görevlendirdiği avukatın sözünü de kesen Saddam, "Sen benim düşmanımsın. Seni kim görevlendirdi? Bu adamın okuduklarını belki kendisi bile yazmamıştır. Amerikan casusu yazmıştır belki de" şeklinde konuştu.

Avukat ise son savunmasında, delil ve şahitlerin Saddam'ın katliamdan doğrudan sorumlu olduğunu göstermediğini ifade etti. Son savunmaların tamamlanmasının ardından Ağustos ayı ortasında mahkemenin kararı açıklaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious